Güncel

Xiaomi CEO'su elektrikli araçlar için istifa ediyor!

Xiaomi CEO'su Lei Jun, elektrikli otomobil üretimine yönelmek için bazı şirketlerinden istifa etmeye devam ediyor. Gelen son bilgilere bakılırsa Lei Jun, elektrikli araçlarda iddialı olmayı hedefliyor.

Xiaomi CEO'su elektrikli araçlar için istifa ediyor!

Xiaomi'nin CEO'su Lei Jun, odağını en yüksek öncelik haline getirdiği elektrikli otomobil üretimine kaydırıyor. Hatta bu iddialı projede çalışmak için başka bir yan markanın yöneticiliğini bırakmayı düşünüyor. İşte detaylar.

Xiaomi'nin elektrikli arabası en büyük öncelik

Çoğunuzun bildiği gibi Lei Jun, Xiaomi markasının kurucu ortağı ve şu anki CEO'sudurHiç şüphesiz şirketin sahip olduğu en parlak kişilerden birisi oluyor. Lei Jun, son aylarda Çinli şirketteki kendi rolünü de değiştirdi. Şu anda sadece fütüristik elektrikli araç vizyonuna önem veren CEO, elektrikli arabalara odaklanmak için bazı projelerden de vaz geçiyor.

Xiaomi CEO'su Lei Jun istifa ediyor! İşte detaylar!

Bazı kaynaklardan sızdırılan bilgilere göre, Jun'un başkanı olduğu Xiaomi Elektronik Yazılım Şirketinden istifa ettiği ortaya çıktı. Bu şirket markanın, ödemeler ve dijital cüzdanlarla ilgili tüketici finansman operasyonlarını denetlemekten sorumlu.

Bu yan kuruluş zaten Lei Jun'un istifa ettiği ikinci şirket oluyor. Zira Lei Jun, bu yılın Nisan ayında, genel müdürlük yaptığı Xiaomi'nin Çin kitle fon platformu Xiaomi YouPin'den de istifa etmişti. İstifasına rağmen, Lei hala bu yan kuruluştaki hisselerini elinde bulunduruyor.

Elektrikli otomobil projesi, Xiaomi portföyünün ana hedeflerinden biri haline geldi diyebiliriz. Bu nedenle, Lei Jun'un bu projeye daha fazla ağırlık vermesi normal görünüyor. Rakipleriyle rekabet edebilmesi için projeye ağırlık verilmesi yerinde bir karar olmuş olabilir.

Görünüşe göre küresel otomotiv endüstrisi yaklaşan elektrifikasyona er ya da geç uyum sağlamak zorunda ve Xiaomi bu gerçeği kendi aracıyla kendi avantajına kullanmak istiyor.

Şu anda Xiaomi, yalnızca bu tür araçların araştırma ve geliştirme departmanında çalışan 1000'den fazla çalışanı olan bir şirkete sahip. Xiaomi elektrikli otomobil, 2024 yılında Çin'deki lansmanla birlikte tanıtılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.