Güncel

Xiaomi ile Vivo arasındaki tarihi fark kapanıyor! [Vivo yine gümbür gümbür]

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi geçmiş yıllara nazaran zor günler geçiriyor. Şirketin sunduğu telefonlara eskisi gibi rağbet edilmezken, ciddi rakipleri arasındaki fark da kapanıyor.

Xiaomi ile Vivo arasındaki tarihi fark kapanıyor! [Vivo yine gümbür gümbür]

Xiaomi'nin satışlarına dair resmi rakamlar Canalys ve Counterpoint tarafından açıklandı. 2023 yılı cep telefonu pazarı için tüm şirketler adına en kötü yıllardan biri olurken, bu dönemi en zararlı geçiren şirket ise Xiaomi oldu. Daha şimdiden en çok pazar kaybı yaşayan firmanın gelin detaylarına yakından bakalım.

Xiaomi'nin kan kaybı sürüyor!

Piyasa trendi artık değişmeye başlıyor. Daha önce en iyi kalite/fiyat oranına sahip akıllı telefon üreten firmalar bu trende uyamayıp kullanıcı kaybediyor. Bu anlamda en iyi bilinen firma ise Xiaomi.  Ancak şirket üretmiş olduğu cihazlara yüksek fiyat isteyerek resmen kan kaybediyor.

Şirketin sunduğu son amiral gemisi olan Xiaomi 13 Pro'yu şuanda satın almak isterseniz 1.399 euro (vergisiz 29.997₺) ödemeniz gerekiyor. Ancak kullanıcılar daha trend ve piyasası güçlü olan markaları tercih ediyor. (Apple ve Samsung)

Xiaomi telefon satışlarında dibi gördü!

Xiaomi artık cep telefonu pazarına liderlik etmeye çalışan marka olmaktan çıkmış durumda. Aynı fiyata, kullanıcılar Apple veya Samsung gibi markaları tercih ederken, ucuz bir akıllı telefon arayanlar Vivo gibi markaları giderek daha fazla tercih etmeye başladı.

Bu durum tabi ki Xiaomi'nin pazar payını en çok kaybeden marka olmasına neden oldu. 2023'ün ilk çeyreği ile ilgili olarak ve Counterpoint'e göre Xiaomi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %22 daha az akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirmiş.

Öte yandan Apple, sevkiyatlarının yalnızca %2'sini kaybederken, Samsung sevkiyatlarının ise %19 azaldığını görebiliyoruz. Yani Apple pazarda elde edilen gelirin neredeyse yarısını alırken, Samsung ise ezeli rakibine kıyasla bu paydan %1 alıyor.

Kısacası Xiaomi'nin büyük bir sorunu var gibi görünüyor. Şirketin üst düzey marka olma hedefleri, işe yaramış gibi görünmüyor.

Yorumlar
Vahit akkoyun
Vivo almayın vivo pişmanlıktır aynı bütçeye başka markalardan tercih edin iyi günler.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.