Xiaomi'den bütçe dostu elektrikli otomobil: Kaçağı var mı bunun!

Bütçe dostu akıllı cihaz denildiğinde ilk akla gelen firmalardan bir tanesi hiç şüphesiz Xiaomi'dir. Firma her şeyin bütçeli halini yapabiliyor ve yakında buna elektrik otomobilde katılacak. İşte tüm detaylar.

Xiaomi'den bütçe dostu elektrikli otomobil: Kaçağı var mı bunun!

Dünya da herkesin bildiği "Çin malı kaliteli değildir" algısı vardır. Aslına bakarsanız bu algı tamamen Çin ile rekabet içinde olan diğer ülkelerin uydurmasıdır diyebiliriz. Buna rağmen Çinli şirketler piyasada güçlü yer edinebilmişlerdir.

Bu güçlü şirketlerin başında Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi şirketler bulunmakta. Yukarıda değindiğimiz Çin mali dandiktir durumu aslında geçerli değil. Zira bugün kullandığımız tüm elektronik alet Çinli üreticilerin elinden çıkmış ve orada üretilmişlerdir. Artık bu ürünlere ilerleyen yıllarda Xiaomi tarafından bir araba da eklenecek.

Xiaomi elektrikli otomobilini sokağa indirdi

Çinli şirket Xiaomi'nin elektrikli otomobil üreteceğini duyurması, piyasalarda ciddi bir rekabet ortamının doğacağını garantilemişti. Aradan geçen uzunca bir zamanın ardından firmanın elektrikli aracı artık test aşamasına geldi. Yollarda görülen araç kamuflajlı olsa da Xiaomi'nin en önemli projelerinden birisi olacak.

Benzinli araçlar yaygın olarak tercih edilmesine rağmen birçok firma elektrikli araç üretimine ağırlık veriyor. İçten yanmalı motorların terk edilmeye başlandığı bu dönemde fiyat-performans ürünleriyle adından çokça söz ettiren Xiaomi de bu adıma uyan firmalardan birisi. 

Xiaomi'den bütçe dostu elektrikli otomobil: Kaçağı var mı bunun! - Resim : 1

Xiaomi'nin CEO'su Lei Jun, yeni elektrikli aracın nasıl üretileceği konusunda firma olarak çok çaba harcadıklarını açıklamıştı. Yeni aracın 2024'ün ilk yarısında üretime girmesi hedefleniyor. Zira şirketin 2022'nin ilk üç çeyreğinde otomobil üretimine yaptığı toplam yatırım 1,86 milyar Çin Yuanı (270 milyon dolar) olarak açıklanmıştı. Bu da aracın yakın tarihte piyasada olacağını gözler önüne seriyor.

Bilgi henüz doğrulanmasa da birçok Çinli, Xiaomi'nin elektrikli aracını yollarda gördüklerini iddia ediyor. Resimlerde görüldüğü gibi araç kamuflaj ile korunarak test ediliyor. Bu 2 fotoğrafın Çin'deki Xiaomi Bilim ve Teknoloji Parkı yakınlarında çekildiği iddia ediliyor.

Xiaomi'den bütçe dostu elektrikli otomobil: Kaçağı var mı bunun! - Resim : 2

Xiaomi'nin elektrikli arabası, tıpkı diğer EV'ler de olduğu gibi otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Başlangıç ​​fiyatı 40.000 doları biraz geçmesi beklenen aracın fiyat-performans konusunda kullanıcılarını memnun etmesi bekleniyor.