Güncel

Yapay Zekâ telefonunuzu nasıl daha iyi hale getirir!

Muhtemelen akıllı telefonunuzdaki Yapay Zeka'nın birçok işlevden sorumlu olduğunu bilmiyorsunuzdur. Nedir bu Yapay Zekâ?

Yapay Zekâ telefonunuzu nasıl daha iyi hale getirir!

Bugün nasıl oluyor da modern bir akıllı telefon 12MP sensörle, çok daha büyük bir sensörle veya modern aynasız bir kamerayla daha iyi fotoğraflar çekebiliyor? Cevap çok basit, yapay zekâ.

Yapay zekanın günlük kullanımda ortalama bir kullanıcı için etkisinin en görünür kısmı sadece basit bir fotoğraf çekimidir. Odaklanmayı elde etmede ve sürdürmede, konu ve nesneler arasında ayrım yapmada kullanılan teknoloji yine yapay zekâdır.

Yapay Zekâ Telefonunuzda Ne Yapar!

Fotoğraf çekiminde, yüzleri tanımada, dokuları tanımlamada, uygun beyaz dengesini ve pozlamayı ayarlamada, HDR'yi tetiklemede, farklı pozlamalarda birkaç çekimde ve ardından bunları birbiri peşine gerçekleştirmede farkında olmadan size yardımcı oluyor.

Evet, popüler sosyal medya platformlarınızda kullandığınız filtreler, bu güzel efektleri uygulamak için ve yüzünüzü tespit etmek için de yapay zekâ kullanılıyor.

Qualcomm'un amiral gemisi SoC, dahili olarak "canavar" olarak adlandırılan Snapdragon 888 Plus, o kadar güçlü ki, bir saniyede 120 adet 12MP resim yakalayabiliyor yani 2.6 GP (gigapiksell).

Yapay Zeka Her Yerde Size Yardım Ediyor!

Yapay zekâ ayrıca, araba kullanırken fark etmeyebileceğiniz ve farklı modları tetiklemek veya sürüş sırasında kullanıcının belirli şeyleri yapmasına izin vermemek gibi fark etmeyebileceğiniz küçük şeylerden de sorumludur.

Bir akıllı telefondaki en basit görev bile, giderek daha az kullandığımız telefon görüşmeleri, cihazınızın ses yakalama, analiz etme ve gürültü ve yankıyı azaltma şeklinde yapay zekadan büyük ölçüde yararlanıyor.

Diğer uygulamalar arasında Doğal Dil İşleme, telefonunuzun söylediklerinizi anlayabilmesi ve komutları yürütmesi veya sadece söylediklerinizi alıp gerçek zamanlı olarak başka bir dile çevirmesi olsun bütün bunların arkasındaki güç te yine aynı.

Daha da etkileyici olan, Qualcomm'un, telefonun çevresinde gelişmelerden sürekli farkında olduğu ve kullanıcının ne yaptığını fark ettiği veya sadece masaya bırakıldığında buna göre hareket edebileceği Algılama Merkezi ile neler yapabileceğidir. İşte harika bir örnek, telefonun geceleri masada iken bir çocuğun ağlama sesini tanıması neticesinde hemen birini veya birilerini uyarmasıdır.

Yorumlar
Bega
Doğru söýluýor öyle şeyler yapabilyor s6edge wardy o ozelikler
Cevapla
d3m1r
son paragraf aklımı başımdan aldı, o kadar gelişdimi teknoloji :O
Cevapla
Noob
Knk düşünsene gecenin bir yarısı telefon sana diyor ki; "uyan hadi beya, senin şopar yine başladı zırlamaya" diye kaldırıyormuş seni😳
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.