Güncel

Yarışma: Wikipedia en iyi fotoğrafı bekliyor!

'Wiki Loves Monuments 2012' adındaki yarışma dünyanın en iyi fotoğrafını seçecek!


Açık kaynak sözlük denildiği zaman, dünyada akıllara gelecek en büyük şirketlerden birisi olan Wikipedia, yine oldukça değişik bir proje ile karşımızda. 'Wiki Loves Monuments 2012' adındaki yarışma dünyanın en iyi fotoğrafını bekliyor.

Wikipedia, sadece Türkiye'de değil dünyanın tüm ülkelerinde her zaman ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle Google ile stabilize çalışması, aranan kavramın karşılığının Google'da Wikipedia'nın üst sıralara çıkması kullanıcıların içeriklere kolay ve doğru bir şekilde erişimi ve daha bir çok sebep Wikipedia'yı günümüzün en büyük online sözlüğü haline getirdi.

1346414339_w.jpg

Özellikle tarih konusuna Wikipedia çok büyük özen gösteriyor. Tarihi eserlere verdiği değer yıllardır biliniyor.  İşte bu noktada Wikipedia, yaptıklarıyla örtüşür bir projenin ilk startını verdi. Yarışmanın konusunda baktığımızda Wikipedia'nın sunmuş olduğu şart tarihi eserlerin, tarihi yerlerin ve önemli yapıların  fotoğraflarını çekmiş olmak. Çekilen resimler Wikipedia'ya online olarak yollanıyor.

1346414380_794px-participatingcountrieswlm2012.svg.png

30 ayrı ülkenin katılımının gerçekleşeceği bu büyük yarışmayla birlikte dünyanın en büyük fotoğraf yarışması gerçekleşiyor olacak. Yarışmacıların Eylül ayı boyunca çektiği birbirinden değerli fotoğraflar ay sonunda değerlendirilecek ve seçim yapılacak. Seçimde derece yapanlar yeni bir tur hakkı kazanmış olacak. Turdan kastettiğimiz şey ise fotoğraf çekilecek görülmeye değer yerleri gezecek olması ve Wikimania 2013 etkinliğinde kendine ayrılması.

Avrupa'nın neredeyse tamamının, Asya'nın Kuzey bölgesinin, Amerika kıtalarının büyük çoğunluğunun katıldığı yarışmaya hangi ülkelerin katıldığı yukarıdaki haritada verilmiş durumda.

Not: Yarışmaya şuan için Türkiye'den katlımın olmayacağını hatırlatalım. Yarışma hakkında daha geniş bilgilye sahip olmak isteyenler buradan detaylara göz gezdirebilirler.

Yorumlar
Misafir
reklamsiz sadece bagislarla ayakta durabilmesi gercekten takdire sayan
Cevapla
ibrahimyz
Neden T
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.