Güncel

Yasak getiren mahkeme kararı

Apple'nin dizaynı aynı olduğu gerekçesiyle Samsung' a açtığı dava yasakla sonuçlandı.


Apple şirketi, iPad tablet bilgisayarlarının dizaynını taklit ettiği gerekçesiyle Samsung şirketini dava etmiş Galaxy Tab modelinin satışını geçtiğimiz yaz aylarında geçici olarak durdurmuştu.

Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi Yargıcı Wilhelm Berneke Samsung'un Galaxy Tab 10.1 ve 8.9 modellerinin iPad dizaynının Applenin dizaynı ile aynı olduğu için rekabet kurallarına aykırı bularak yasaklama kararını onayladı.

1328133222_157.jpg

Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi Sözcüsü Ulrich Egger de mahkemenin kararına ilişkin şunları söyledi:

"Yüksek Mahkeme, ürünün taklit edilmesi yoluyla bir firmanın adının başka bir firma tarafından kötüye kullanıldığını saptamıştır.  iPad'in prestiji kendi amaçları doğrultusunda ve rekabet kurallarına aykırı bir biçimde kullanılmıştır ki, bu da mahkemenin görüşüne göre yasalara aykırı bir durumdur." 

1328133293_samsung-galaxy-tab-8.9-the-thinnest-and-lightest-tablet-on-the-market-4.jpg

Apple şirketinin, Samsung ürünlerinin tüm Avrupa genelinde satışının durdurulma talebini yargıç Wilhelm Berneke geri çevirdi. Geçtiğimiz yaz Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesinin  Samsung'un söz konusu ürününün satışının durdurma kararı sonrası, Samsung şirketi iPad Galaxy 10.1N olarak dizaynını değiştirip yeniden piyasaya sunmuştu. Bu yeni model Mahkemenin kararından etkilenmiyor Almanya'da satışı serbest.

Apple, Samsung' un açılan dava ile durdurma kararı aldıktan sonra piyasaya sürdüğü yeni modeli Galaxy 10.1N içinde satışının durdurulması istemiyle dava açtı. Mahkeme ilk oturumda dizaynının benzemediği gerekçesiyle satışını durdurmadı. Kesin karar 9 şubattaki Mahkemede belli olacak.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.