Güncel

Yaşanan büyük deprem uzaydan görüntüledi! İşte öncesi ve sonrası...

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) deprem için hasar haritası oluşturdu. Kahramanmaraş ve Gaziantep haritasındaki değişim uzaydan görüntülendi. İşte o görüntüler...

Yaşanan büyük deprem uzaydan görüntüledi! İşte öncesi ve sonrası...

Pazarcık merkezli depremlerin boyutu uzaydan görüntülendi. NASA tarafından kaydedilen görüntüler, deprem sonrasında Kahramanmaraş ve Gaziantep gibi şehirlerin haritalarındaki değişimi ortaya koydu.

Ülkemizin güneyinde geniş çapta yıkıma neden olan depremler, çok sayıda can aldı. 7.8’lik ilk depremin derinliği, ardından gelen artçı sarsıntılarla birlikte, bölgedeki evlerde ve altyapıda önemli hasara yol açtı. NASA ve diğer uzay kurumları ise bu hasarı uydulardan görüntüledi.

Singapur Dünya Gözlemevi Uzaktan Algılama Laboratuvarı, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı ve Caltech’teki Gelişmiş Hızlı Görüntüleme ve Analiz (ARIA) ekibi, etkilenen bölgelerin haritasını oluşturmak için iş birliği yaptı. Harita, radar sensörü taşıyan Japonya’nın ALOS-2 uydusu tarafından 8 Şubat 2023’te toplanan verilerden oluşturuldu.

Uydunun gözlemleri, depremlerden zarar görmüş olması muhtemel alanları belirlemek için 7 Nisan 2021 ve 6 Nisan 2022 tarihli önceki verilerle karşılaştırıldı. Fotoğraflara bakıldığında, Türkiye’nin Islahiye, Kahramanmaraş ve Nurdağı bölgelerinin ciddi hasara uğradığı fark ediliyor.

Yaşanan büyük deprem uzaydan görüntüledi! İşte öncesi ve sonrası... - Resim : 1

Kırmızı pikseller, yoğun olarak hasar gören yerleri gösteriyor. Turuncu ve sarı pikseller ise sırasıyla orta ve kısmen hasarlı alanları temsil ediyor. Her piksel yaklaşık 30 metre boyutunda.

Yaşanan büyük deprem uzaydan görüntüledi! İşte öncesi ve sonrası... - Resim : 2

NASA’nın açıklamasına göre hasar temsili haritası, afet müdahale çabaları için kritik bilgiler sunuyor. Bu sayede yetkililerin ve yardım kuruluşlarının yapılacakları sıraya koymalarına ve kaynakları daha etkin bir şekilde kullanmalarına olanak sağlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.