Güncel

Yeni bir salgın geliyor! Bu kez Peru'dan çıktı

200’den fazla türün Peru’da yasadışı olarak satıldığı ortaya çıktı. Yine bir salgın tehlikesi olabilir. İşte detaylar.

Yeni bir salgın geliyor! Bu kez Peru'dan çıktı

Dünya çapında bir salgına sebep olan korona virüs ilk olarak Çin'de ortaya çıkmıştı. Bir hayvanı yemekle insana bulaşan virüs insandan insana hızla yayılmasıyla uzun süredir hayatımızı değiştirdi. Aşının bulunmasıyla virüse karşı güçlü bir savunma elde etmemize rağmen bazı yerlerde insanlar hala tedbirsiz davranıyor.

World Animal Protection'ın son raporuna göre, Amazon yağmur ormanlarından alınan 200'den fazla vahşi hayvan türü Peru'daki pazarlarda yasadışı olarak satılıyor. Peru'da bir hayvan pazarında çekilen fotoğraflar görenleri şaşkınlığa uğrattı. Görüntüler Çin'deki hayvan pazarlarına benziyor.

Peru'da bir hayvan pazarında korkutucu görüntüler ortaya çıktı

Peru'da yer alan söz konusu pazarda vahşi hayvanlar ölü ya da diri olarak satılıyor. Sızan bazı görüntülerde hayvanların direkt olarak pazarda katletildiği de ortaya çıktı. Bu durum Covid-19 benzeri başka bir salgına yol açabilir. Zira yabani hayvanlar COVID, SARS hatta Ebola dahil olmak üzere insanlara ölümcül hastalıklar bulaştırabiliyor. World Animal Protection'un rraporuna göre böylesi olası bir salgının önüne geçecek yeterli sayıda güvenlik yok. "Riskli durum: Peru'nun vahşi yaşam pazarları hayvanları ve insanları nasıl riske atıyor?” başlıklı rapor, Peru'daki hayvan pazarını gözler önüne serdi.

.Raporun bulduğu ürkütücü örneklerden bazıları ise şu şekilde:
-Yunus cinsel organları ve gözleri. Şans getirdiği veya baştan çıkardığı düşünülen 'pusanga' adlı afrodizyak bir parfüm oluşturmak için malzeme olarak satılıyor.

- Tembel hayvan pençeleri ve sarı ayaklı kaplumbağaların kuru kafaları: Halk arasında kıskanç erkekleri sakinleştirmek için kullanılıyor.

- Armadillo kuyrukları: İç kulak ağrısının tedavisi için satılıyor.

Sizce yeni bir salgın çıkarsa insanlık bu tarz pazarlar hakkında ne gibi adımlar atmalı?

Yorumlar
Hakan Kalaylı
Pooh yiyin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.