Güncel

Yeni iPad bir yılda ne kadar elektrik harcar?

Electric Power Research enstitüsünün araştırmasına göre işte yeni iPad'ın bir yıılık harcadığı elektrik.

Yeni iPad bir yılda ne kadar elektrik harcar?

Apple'ın yeni iPad'i şimdilik en yüksek özelliklere sahip tablet konumunda. Peki ne kadar elektrik harcadığını biliyor muydunuz? Yada hiç merak ettiniz mi bir yıl boyunca şarjda kaldığı süreleri toplasak ne kadarlık bir elektrik faturasına denk gelir?

Electric Power Research enstitüsü kar gütmeyen bir organizasyon ve yaptığı bir araştırmada, yeni iPad'in iki günde bir şarja takıldığı varsayılarak yapılan hesap sonucunda bir yıllık elektrik harcamasının sadece 1.36 dolar olduğu ortaya çıktı.

1340478760_yeniipad.jpg

10 saatlik bir şarj süresi bulunan yeni iPad'in 1 yıl boynca harcayacağı elektrik toplam 11.86 kilowatt olarak hesaplandı. Aynı araştırmada ortalama bir masaüstü bilgisayarın yıllık elektrik harcaması 28 dolar, buzdolabınınki ise 65 dolar olarak hesaplandı.

Peki böylesi çok önemli olmayan bir araştırma neden yapılıyor diyorsanız bunun cevabı da şu: Electric Power Research enstitüsü bu araştırmayı şu sıralar tablet satışlarındaki patlamanın dünya genelinde elektrik harcamasını artırıp artırmadığını hesaplamak için yapıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.