Yeni yılın ilk büyük işten çıkarma haberi Amazon’dan geldi

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Amazon, duyanların kulaklarına inanamayacakları boyuttaki işten çıkarma hamlesiyle gündeme geldi.

Yeni yılın ilk büyük işten çıkarma haberi Amazon’dan geldi

Geride bıraktığımız 2022 yılı, genelde ekonomik sıkıntılar, zam haberleri ve işten çıkarmalarla hatırlanacak. Ancak gelen ilk haberler, 2023 yılının da çok farklı olmayabileceğini gösteriyor. Buna göre eğer iddialar doğruysa dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Amazon, Ocak ayının ikinci yarısından itibaren işçi çıkarmaya başlayacak ve bu çıkarımların tamamlandığı gün yaklaşık 18.000 kişi işini kaybetmiş olacak.

Aslında çok değil daha birkaç ay önceye, Kasım ayına geri döndüğümüz de Amazon hakkında yapılan bir özel haberde şirketin maliyetleri azaltmak için işten çıkarma seçeneğine başvurmayı düşündüğü ve bu kapsamda da yaklaşık sayısı 10.000 kişiyi bulan çalışanının işine son vermeye hazırlandığı belirtilmişti.

Yeni yılın ilk büyük işten çıkarma haberi Amazon’dan geldi

Ancak aradan geçen 2 aylık sürede bu sayının neredeyse 2’ye katlanmış olması, sektörde işlerin pek de yolunda gitmediğini gösterdi. Öte yandan işten çıkarma serüveninin Amazon ile sınırlı kalması son derece zor bir ihtimal.

Nitekim geçtiğimiz yıl sadece teknoloji şirketleri bazında yapılan bir araştırmada, içlerinde Microsoft, Meta, Apple, Google gibi dünyanın en büyük şirketlerinin de bulunduğu pek çok şirketin yaklaşık 155 bin kişinin işine son verdiği anlaşılmıştı.

Son olarak Amazon tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, işten çıkarılan kişilere maddi yardım yapılacağını ve bu kişilerin yeni bir iş bulmalarına yardımcı olunacağının belirtildiğini de hatırlatalım.