Yerli helikopter T625 havalandı!

Tamamen yerli imkanlarla geliştirilen Türkiye'nin ilk yerli helikopteri T625 Genel Maksat Helikopteri ilk kez havalandı.

Yerli helikopter T625 havalandı!

Türkiye'de tamamen yerli imkanlarla geliştirilen ilk helikopter olan T625 Genel Maksat Helikopteri motor testlerinden sonra ilk kez havalandı. Geçtiğimiz günlerde yapılan motor testlerinden başarı ile geçen helikopterin bugün havalanma testi yapıldı.

Yerli helikopter T625 havalandı!

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli helikopter T625’in havalanma anını Twitter üzerinden paylaştı. Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen yerli helikopter projesinde üretilecek helikopterin 2021 yılında seri üretime geçmesi bekleniyor.

Tamamen milli kaynaklarla üretilen T625 Genel Maksat Helikopteri'nin 2021'de seri üretime geçirilecek. En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 Genel Maksat Helikopteri'nin üretimi tamamlandı ve yer testlerine geçildi. Skorsky yerine kullanılacak helkopterin geçtiğimiz günlerde motor çalıştırma testi de yapılmıştı.

Çalışmaları 2010 yılında başladı


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı.