Güncel

Yerli işletim sistemi Pardus yeni sürüm ile karşımızda

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus işletim sisteminin 19.3 numaralı sürümü yayınlandı. Detaylar ve indirme linki haberimizde.


Yerli işletim sistemi Pardus için yapılan geliştirmeler duyurulmaya devam ediyor. Linux tabanlı işletim sisteminin 19.3 numaralı sürümü kullanıma sunuldu. Tamamen ücretsiz olan Pardus, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştiriliyor.

Pardus yeni sürümü yayınlandı

Ara sürüm olarak geliştirilen Pardus 19.3'te birçok yenilik ve güncelleme yer alıyor. Bu değişiklikleri aşağıda görebilirsiniz:

 • Pardus Disk Kalıbı Yazıcı uygulaması Xfce, Gnome sürümlerinde yüklü halde gelecektir.
 • Libre Office ortak paylaşım dokümanlarının düzenlenebilmesi için öntanımlı paket eklendi.
 • Xfce masaüstü ortamında Pardus Paket Kurucu alternatifi olarak Deepin Paket Kurucu yerine Gdebi öntanımlı hale getirildi.
 • Gnome masaüstü ortamına evolution ve screenshot uygulaması eklendi.
 • Pardus Mağaza uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.
 • Xfce ve Gnome arayüzünde iyileştirmeler yapıldı.
 • Kurulu sisteme 100‘ün üzerinde paket ve yama içeren güncelleştirmeler getirilmiştir.
 • Depoda 2000‘in üzerinde paket güncellenmiştir.
 • Öntanımlı internet tarayıcısı Firefox versiyonu 68.10 a güncellendi.
 • Öntanımlı e-posta istemcisi Thunderbird versiyonu 68.9 a güncellendi.
 • Öntanımlı medya oynatıcısı olan VLC versiyonu 3.0.11 e güncellendi.
 • Kernel versiyonu 4.19.0-9 a güncellendi.
 •  


Pardus 19.3 işletim sistemini kullanabilmek için minimum 1024 MB ya da üstü RAM, 8 GB+ disk alanı, en az 800×600 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci, 64-bit destekli 1.0GHz+ işlemci donanım altyapısı gerekiyor. Pardus'un bu yeni sürümünü resmi internet sitesinden indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz. 

Yorumlar
Ali
Yerli diyip duruyorlar Pardus dedikleri Linux tabanlı işletim sistemi bu şuana benziyor kokakola Türkiye’de fabrikası var. Kokakolaya yerli üretim yazıyorlar A 101 marketlerde sırf fabrika burda diye bunun gibi birşey olmuş böyle birşey mümkün olurmu Linux açık kodlu olduğu için yerli olması mümkün olurmu kimi kandırıyorlar anlamadım z kuşağı yemez bunları
Cevapla
Hayri
Z kuşağı bunu yemez ama aklını yanlış kullanıyor.Bu yüzyılda %100 yerli üretmenin imkanı imkansıza yakın çünkü çoğu(hemen hemen hepsi)ürünün pantenti hali hazırda alınmış durumda.Pantenti satın alma çabasına girmek gelişmekte olan ülkeler için çok zor bir durum açık kaynak kodlu olduğu için kod %100 yerli olduğu için yerli deniliyor.Sürekli muhalefet olmak z kuşağına endeksli geliyor galiba.
Kumrallinux
Yerli ve ulusal dağıtım olan tek bir Pardus var o da 2000li yılların başında Uake Tübitak ekibi tarafından yazılan , kaptan masaüstü yöneticisi ,pisi paket yöneticisi, pisi paketleri, kendi kod bağışları ile Pardus a özel Pardus kerneli, kapıcı linux açılış yöneticisi gibi kendine ve bize has yazılımları olan , ve GENTOO linux tabanlı olan PARDUS LİNUXtur ama MEB in MS ile anlaşma yapmasından sonra ekibi ile.birlikte ortadan kaldirilmistir. Bugünlerde bu güzide dağıtımı Pisi linux adı ile bulabilirsiniz. Özünde masa usti sistemi de Gnome xfce vs vs değil bir kaç geliştirme eklentisi ile KDE masaustudur. Şuan ki Pardus debian tabanlı makyajlanmış bizlerce içersine 0 katkı sunulmuş bir dagitimdir.
Cevapla
Yunuzi
Yani windows u geçemez ama turklerin çoğu kullanir
Cevapla
Serhat
Pardus işletim sistemi yerli oluyorsa, bende Windows'a bir kaç değişiklikle (uxtheme patch gibi) yerli işletim sistemi çıkarayım. 😒
Cevapla
Jön Türk
Ben uzun sayılabilecek bir süre linux kullandım son kullanıcı için tamamen gereksiz olduğunu düşünüyorum. Windows varken linux gerektiren bir iş için kullanmıyorsanız windowsa rakip bile olamaz.
Ege
Sizce bilgisayarımdaki Windows bitince Pardus yüklemelimiyim
Cevapla
Boş
Daha önce kullanmadıysan ve bilgisayarı oyun için kullanıyorsan hiç kurma
öneri
Özellikle oyun oynuyor ve program vs. kullanıyorsanız hayır
Metin
Oyun oynamıyorsan bilgisayarı internet gezinme sinema izleme ofice için kullanıyorsan indirebilirsin her türlü işine yarar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.