Güncel

Yerli otomobil hayal mi oldu?

Pek çok ilin sanayi odalarının talip olduğu yerli otomobilin, nerede üretileceği hala belirlenmiş değil. Peki yerli otomobil hayalimiz yalan mı oldu? İşte detaylar!

Yerli otomobil hayal mi oldu?

Türkiye'nin neresinde üretileceği uzun süredir merak edilen pek çok ilin sanayi odalarının talip olduğu yerli otomobilin, nerede üretileceği hala belirlenmiş değil. 

Yerli otomobilin bu sene Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenmesi bekleniyordu, fakat daha fabrikanın nereye kurulacağı belli değil. Peki yerli otomobil hayalimiz yalan mı oldu? Konu hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı açıklamada bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bilecik Valisi Bilal Şentürk'ü makamında ziyaret ederek yerli otomobil üretimi konusunda iyi bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi. 

Yerli otomobil hayal mi oldu?

Yerli otomobil üretiminde yer seçimi aşamasında olduklarını anlatan Büyükdede, “Otomobil fabrikasında yer seçimindeyiz şu anda. Şu anda Türkiye´nin Otomobili Grubu iyi bir çalışmanın içinde, başında da değerli bir arkadaşımız var, bizler de destek veriyoruz, hızla Gebze´deki Bilişim Vadisi´nde mühendisler grubu start verdi, yeni başladılar, inşallah otomobil fabrikasında yer seçimindeyiz şu anda, hangi boyutta, nereye yerleşelim diye karar verecekler, çalışmalar hızla devam ediyor.

Türkiye'nin Otomobili Grubu'nun bizlerden talebi fabrika konusunda daha çok Bursa´ya yakın bir yerde olmak şeklinde ama Bursa´da da yer bulma konusunda gerçekten zorluk var, şu anda yer seçimi hakkını onlara bırakmak lazım” dedi.

Türkiye’nin Otomobil Girişimi 2018 yılında TOBB ve özel sektörden 5 firmayla kurulmuştu. Uluslararası deneyime sahip olan Gürcan Karakaş ise CEO olarak görevlendirildi.

O günden bu yana Türkiye'nin Otomobili ilk defa 2019 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenecekti, sonrasında bu süre 2021 olarak güncellendi. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yerli otomobil planımız yalan mı olur yoksa gerçekten de 2021'de bir şeyler görebilir miyiz?

Yorumlar
cem
Yıllar önce sanırım 90 lı yıllar Cumhuriyet treni diye bir ucube çıkmıştı.eski buharlı tren,Oysa Cumhuriyet treni hızlı son sistem olmalıydı.Şunu demek istiyorum araba anıra anıra üretilmelidir.başka yolu yok
Cevapla
Tipitip
Aylardan beri koskoca Devlet uretim yeri arıyormuş! Söyleyeceklerim bu kadar,tsk ederim.
Cevapla
adamın biri
her seçim öncesi aynı gaz. yok yerli uçak yok yerli otomobil yok yerli bilmem ne, aynı melih gökçek tarzı seçim yatırımı. daha elimizdeki akıllı mühendislerin yurtdışına gitmelerini engelleyemiyoruz. önce siyasilerin zihniyetleri değişmeli sonra eğitimli siyasetciler gelmeli başımıza yoksa aynı tas aynı hamam.
Cevapla
VATANDAŞ RIZA
ADAM LAFIN ÖZÜNÜ SÖYLEMİŞ..
süleyman
hangi aptal parasını yerli otomobil üretmek için harcar.1. yerli otomobil gelişmiş teknoloji ye sahip yabancı firmaların fiyat ve kalite bazında rakabet edemez.2.yerli otomobil sürdürebilinir değil.yani insanlar güneş enerjisiyle çalışan araçların bir tık ilerisinde olan uçan araba geçerken biz dizel ve benzinli aracı ne yapacağız ve kime satacağız?
Cevapla
ali
zamanında senin gibi aklı evveller yüzünden engellendi ama devir değişti
Özgür
Güzel kardeşim bir yerden başlamak lazım değil mi. En uzak yollar bile bir adımla başlar demişler. Tabi senin gibi örümcek beyinler anlayamaz
Yerlice
Yorum yapmadan önce biraz araştırmak güzel olur...1- Yerli araç tamamen elektrikli olacak... 2- Türkiye nin otomotiv yan sanayisi ve montaj kapasitesi bu işin üstesinden fazlasıyla gelebilecek durumda... 3- İşin başında daha önce Bosh ta üst düzey görevler yapmış bir adam var... Allah in izniyle yakinda bizim de önce kendi yollarimizda sonrasında ise dünya yollarında bir markamız olacak vesselam...
qwq
yeise kapılmak yok bizler inandıkça baştakiler daha çok hirslanacak birileri temelleri atmaliki gelecek nesil hayata geçirsin bizi hep böyle oyaladılar siz yapamazsınız başaramazsın biç başlamayın deyip boyle düşünceler empoze ettiler hep siz hala daha hersey ortadayken akillanmicakmisniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.