Güncel

Yerli otomobil hayal mi oldu?

Pek çok ilin sanayi odalarının talip olduğu yerli otomobilin, nerede üretileceği hala belirlenmiş değil. Peki yerli otomobil hayalimiz yalan mı oldu? İşte detaylar!

Yerli otomobil hayal mi oldu?

Türkiye'nin neresinde üretileceği uzun süredir merak edilen pek çok ilin sanayi odalarının talip olduğu yerli otomobilin, nerede üretileceği hala belirlenmiş değil. 

Yerli otomobilin bu sene Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenmesi bekleniyordu, fakat daha fabrikanın nereye kurulacağı belli değil. Peki yerli otomobil hayalimiz yalan mı oldu? Konu hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı açıklamada bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bilecik Valisi Bilal Şentürk'ü makamında ziyaret ederek yerli otomobil üretimi konusunda iyi bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi. 

Yerli otomobil hayal mi oldu?

Yerli otomobil üretiminde yer seçimi aşamasında olduklarını anlatan Büyükdede, “Otomobil fabrikasında yer seçimindeyiz şu anda. Şu anda Türkiye´nin Otomobili Grubu iyi bir çalışmanın içinde, başında da değerli bir arkadaşımız var, bizler de destek veriyoruz, hızla Gebze´deki Bilişim Vadisi´nde mühendisler grubu start verdi, yeni başladılar, inşallah otomobil fabrikasında yer seçimindeyiz şu anda, hangi boyutta, nereye yerleşelim diye karar verecekler, çalışmalar hızla devam ediyor.

Türkiye'nin Otomobili Grubu'nun bizlerden talebi fabrika konusunda daha çok Bursa´ya yakın bir yerde olmak şeklinde ama Bursa´da da yer bulma konusunda gerçekten zorluk var, şu anda yer seçimi hakkını onlara bırakmak lazım” dedi.

Türkiye’nin Otomobil Girişimi 2018 yılında TOBB ve özel sektörden 5 firmayla kurulmuştu. Uluslararası deneyime sahip olan Gürcan Karakaş ise CEO olarak görevlendirildi.

O günden bu yana Türkiye'nin Otomobili ilk defa 2019 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenecekti, sonrasında bu süre 2021 olarak güncellendi. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yerli otomobil planımız yalan mı olur yoksa gerçekten de 2021'de bir şeyler görebilir miyiz?

Yorumlar
Mehmet
Yerli otomobil hayalleri yalan oldu bu saatten sonra üretimi yapılmaz bence kaç sene oldu haberler çıkalı Bi prototip bile yok
Cevapla
Züğürt ağa
Aga bizi abdal yerine koyuyorlar 2006 yılında kanal İstanbul dediler kaç yıl geçti hala bir şey yok sacede seçim zamanı gelince gündem yapıp milleti kanal İstanbul vaadi ile %15 fazla oy alıyorlar Yerli otomobili gündeme getireli ev az 15 yıl oldu hani nerede yerli oomobilimiz hava ekip duman biçiyor bunlar artıkinanmıyorum inanansalar yerli ve milli değildir
Cevapla
Gurbet
Bütün Türk halkı olarak İnanmak istiyoruz yerli ve milli otomobilimize binmek için sabırsızlanıyoruz efendim
Cevapla
cem
Yıllar önce sanırım 90 lı yıllar Cumhuriyet treni diye bir ucube çıkmıştı.eski buharlı tren,Oysa Cumhuriyet treni hızlı son sistem olmalıydı.Şunu demek istiyorum araba anıra anıra üretilmelidir.başka yolu yok
Cevapla
Tipitip
Aylardan beri koskoca Devlet uretim yeri arıyormuş! Söyleyeceklerim bu kadar,tsk ederim.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.