Güncel

Yoğun bakımdaki hastaların yüzde kaçı aşılı? İşte cevabı!

Türk Yoğun Bakım Derneği tarafından paylaşılan sonuçlar, pandemide aşılamanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Yoğun bakımdaki hastaların yüzde kaçı aşılı? İşte cevabı!

2020 yılının Mart ayından beri koronavirüs salgını ile ciddi bir mücadele veriyoruz. Bu mücadelede en başlarda elimizdeki en önemli enstrümanlar hijyen maske ve mesafeydi. Ancak geçen süre içerisinde yaşanan gelişmeler, pandemi ile mücadelede insanların elini daha da güçlendirdi. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar neticesinde aşı üretiminde önemli sonuçlar alındı.

Yoğun bakımdaki hastaların yüzde kaçı aşılı? İşte cevabı!

Bunlardan en önemli olanı ise hiç şüphesiz ki Pfizer-BionTech aşısı. Hali hazırda ülkemizde de uygulanan aşının virüse karşı ne denli etkili olduğu zaten biliniyordu. Ancak Türk Yoğun Bakım Derneği tarafından paylaşılan sonuçlar bunu bir kez daha kanıtladı. Ortaya çıkan detaylara göre yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 51.4’ü hiç aşı olmayan kişilerden oluşuyor.

Hastalardan iki doz Sinovac olanların oranı ise hiç de az değil. Verilere göre iki doz Çin menşeli aşıdan olanların oranı yüzde 39’u biraz geçiyor. Yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 2.3’ünü tek doz BionTech olanlar, yüzde 1.9’luk kısmını üç doz Sinovac olanlar yüzde 1.1’ini iki doz Sinovac bir doz BionTech olanlar ve yüzde 0.5’ini iki doz BionTech olanlar oluşturuyor. Tüm bu istatistikler, pandemide aşılamanın önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.