Güncel

Yok artık: Ejderha adam keşfedildi!

Bilim adamları "ejderha adam" adını verdikleri eski bir insan fosili buldular ve üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Kafatası 146.000 yaşında.

Yok artık: Ejderha adam keşfedildi!

Çin'de keşfedilen büyük bir kafatası fosili yeni bir antik insan türü mü yoksa bir Denisovan mı? Bilim insanları bu konuyu uzun süredir tartışıyor. Bir grup araştırmacıya göre, bu kafatası kayıp insan akrabalarından biri olan Denisovanlara ait olabilir. Ancak, bir grup araştırmacı bu kafatasının Homolongi adı verilen yeni bir tür olarak sınıflandırılmasını istiyor. Homolongi Çince bir terimden türetilmiştir ve ejderha anlamına gelir.

Ancak bilim adamları keşfin kesinlikle çok önemli ve heyecan verici olduğunu söylediler. Ama soy ağacımıza yeni bir tür ekleme kararının erken olduğunu düşünüyorlar. İşte çalışmanın ayrıntıları!

Antik insan fosili en az 146.000 yaşında

Araştırmacılar Harbin kafatasını 1930'larda Çin'in Heilongjiang eyaletindeki Harbin şehrinde keşfettiler. Kafatasını ilk ortaya çıkaran adam onu bir kuyuya saklamıştı. Ancak, ölüm döşeğinde, yerini açıkladı. 2018'de kuyudan çıkardılar ve şimdi ilk kez analiz ettiler.

Harbin kafatası araştırmacılar tarafından bulunan en büyük Homo kafatasıdır. Araştırmacılar, kafatasının 146.000 ila 296.000 yıl önce yaklaşık 50 yaşında ölen bir adama ait olduğunu tahmin ediyor. Kafatası, antik ve modern insan özelliklerinin bir karışımına sahiptir. Örneğin, kalın kaş çıkıntılarına sahiptirler. Ama yüzü modern bir insan yüzünden daha büyük. Ancak, beyin büyüklüğü bizimkine benzer.

Kafatasının şekli Doğu Asya'da kesinlikle farklı bir soyu gösteriyor. Neandertaller ya da Homosapiens değil. Bir olasılık, Harbin fosilinin bir Denisovan olmasıdır. Soyu tükenmiş bu insan grubu ilk olarak on yıl önce Sibirya'daki Denisova mağarasında bulundu. Parmak kemiğinden alınan DNA'dan bilim adamları onu Denisovan olarak tanımladılar. Denisovanlar Neandertallerle yakından ilişkiliydi ve yüz binlerce yıl Asya'da yaşadılar. Ayrıca Homosapiens ile çiftleştiler.

Son yıllarda birkaç Denisova fosili bulmuşlar. Tibet Platosu'ndaki Xiahe bölgesinde bulunan çene kemiği bunlardan biri. Bilim adamları bu kemiğin en az 160.000 yaşında olduğunu söyledi. Ama Denisovan'ın kafataslarını bulmak zor. Harbin kafatası şimdiye kadar bulunan en güçlü adaylardan biri olabilir. Bu yüzden ilk kez bir Denisovan yüzünü daha net bir şekilde görüyor olabiliriz.

Bilim ekibi kafatasının Xiahe çene kemiği ile yakından ilişkili olduğunu buldu. Bu fosillerin ikisinin de büyük dişleri var. Araştırmacılar, DNA analizi ile bu kafatasının hangi türe ait olduğunu bilmenin mümkün olduğunu belirttiler. Ancak DNA araştırması yapmak mümkün görünmemektedir. Çünkü ejderha adam en az 146.000 yaşında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.