Güncel

Yok artık! Merdiven çıkan robotlar geliyor

İngiliz cihaz üreticisi Dyson, insanlarla etkileşim için tasarlanmış, merdiven çıkabilen ve ev ortamlarıyla etkileşime girebilen robotik elektrikli süpürgeler üzerinde çalışıyor.

Yok artık! Merdiven çıkan robotlar geliyor

Şirket, evlerin "son derece karmaşık biyolojik" varlıklar olan insanlar tarafından "gezinme ve manipülasyon" için tasarlandığını belirtiyor. Sonuç olarak, bu ortamlar robotların gezinmesi için zordur.

Dyson, bir dizi "üç yıldızlı tekerlek" veya "hareketli kol" kullanan robotlar tasarladı ve bu robotların birçok evde merdiven tırmanmasına ve ev ortamında gezinmesine izin verdi. Patent, 1 Eylül'de İngiltere'de yayınlandı fakat bu durum şirketin bu tür cihazları piyasaya süreceğinin garantisi değil. Dyson, yeni tasarım için "Mevcut buluş, otonom bir ev robotunu uygulamak için kullanılabilir" diyor.

Ancak Dyson'ın konu evleri süpürme olduğunda teknoloji açısından sınırları zorladığı biliniyor. Yeni patent, yalnızca merdivenlerde gezinmekle kalmayıp, çeşitli araçları ve eşyaları tutabilen robotları tanımlayacak gibi görünüyor. Fotoğraflarda Dyson, sadece merdiven çıkabilen robotları değil, aynı zamanda çekmeceleri açabilen robotları da gösteriyor.

Yok artık! Merdiven çıkan robotlar geliyor

Ayrıca otonom robotların "yer dışı" görevleri yerine getirebileceklerini, yani robotun vücudunun başka türlü ulaşamayacağı alanlara ulaşabileceklerini söylüyor. Şu anda Roomba ve Xiaomi gibi şirketler tarafından satılan Elektrikli Süpürge gibi robotlar, bir evdeki engellerin etrafından dolaşıp yerleri temizleyebildiğini iddia ediyor.

Dyson'ın patent detayları ise şu ana kadar gördüğümüz zemin temizleme çözümlerinden çok daha gelişmiş görünüyor. Bu alanda dünyada önemli bir noktada olan şirket bakalım söz konusu robotları gerçekten üretecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.