Güncel

YÖK uzaktan eğitim olacak mı sorusunu yanıtladı

Koronavirüsün hızla yayılması bu sene de uzaktan eğitim olacak mı gibi soruları akıllara getirdi. YÖK başkanı ise konuyla ilgili açıklama yaptı.

YÖK uzaktan eğitim olacak mı sorusunu yanıtladı

Omicron varyantı diğer varyantlara kıyasla oldukça hızlı yayılıyor. Hal böyle olunca uzaktan eğitim olacak mı sorusu da akıllara takıldı. YÖK bu konuya netlik getiren bazı açıklamalarda bulundu.

İşte YÖK'ün uzaktan eğitim açıklaması

yök

Prof. Dr. Erol Özvar şöyle konuştu: "Eğitim ve öğretimin devamı yükseköğretim kurumları için fevkalade önemli bir öncelik. Bizler pandemi döneminde, salgın döneminde de üniversitelerimiz eliyle hiçbir zaman çok kısa bir dönem hariç eğitim öğretimimiz kesintiye uğramadı. Bu bizler için fevkalade önemlidir. YÖK bütün illerimizde bu salgın ortamında eğitim, öğretim faaliyetlerini sürdürdü. İnşallah bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir.

Salgın yüz yüze eğitim faaliyetlerini sürdüremeyecek bir duruma gelmesi durumunda ki o zaman bütün üniversitelerimiz, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun görüşleri ve kararları doğrultusunda bu eğitim, öğretim ve usulleri konusunda da karar almaya yetkilidirler. Bu konuda yetkili YÖK, kararları üniversitelerimizin yönetimlerine bırakmış vaziyettedir. Böyle olmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Çünkü salgın şartlarının her ilde birbirinden farklılık gösterdiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bu çerçevede üniversitelerimiz bu salgınla ilgili olarak ellerindeki veriye bakarak ve ildeki Hıfzıssıhha Kurulu, Valilik ve diğer ilgili birimlerle istişareler etmek suretiyle üniversiteleriyle alakalı kararlar alabilecektir.Bir kısım üniversitelerimizde online veya dijital olarak uzaktan öğretim usulüyle verilen ders sayılarında veya oranlarında farklılık olabilir. Bunlar üniversitelerimizin aldığı karar gereğidir, bunu da bu vesileyle ifade etmek istiyorum."

Yorumlar
Meryem
Hayır efendim covid iken o kadar kalabalığa virüs bulaştırmamak için
Cevapla
Elif
Online olsun üniversiteler
Cevapla
Murat
Niye? Kısa yoldan niteliksiz diplomani alıp haketmedigin mevkilere gelmek için mi
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.