Güncel

Youtube düz dünyacılar'a katkı sağlıyor!

YouTube'un, dünyanın düz olduğuna dair komplo teorilerine katkı sunduğu öne sürüldü.

Youtube düz dünyacılar'a katkı sağlıyor!

The Guardian'ın haberine göre, Teksas Teknik Üniversitesinden uzmanlar, 2017'de Kuzey Carolina'da ve geçen yıl Colorado'da "Düz Dünyacılar" hareketinin yıllık toplantısına katılan 30 kişiyle röportaj yaptı.

Youtube düz dünyacılar'a katkı sağlıyor!

Mülakatlarda, 30 katılımcının biri hariç hepsinin, 2 yıl öncesine kadar Dünya'nın düz olduğunu düşünmediği ancak YouTube'da bu komplo teorilerini destekleyen videoları izledikten sonra fikirlerini değiştirdiği görüldü. Uzmanlar, araştırmaları çerçevesinde "YouTube'un insanları Dünya'nın düz olduğuna ikna etmekte önemli rol oynadığı sonucuna vardıklarını" belirtti.

Araştırmada, Dünya'nın düz olduğunu savunan videoları izleyenlere, YouTube'da 11 Eylül saldırıları ve Sandy Hook okul saldırısıyla ilgili alternatif görüşleri içeren, ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Ay'a gidip gitmediğinin sorgulandığı videoları izlemelerinin önerildiği de görüldü.

Araştırmanın mimarı Profesör Asheley Landrum, YouTube'un, ziyaretçilerin doğru bilgiye ulaşmasını temin etmesi gerektiğini kaydederek, "YouTube'da çok fazla yararlı bilgi var ancak çok fazla yanlış bilgi de. Dünya'nın düz olduğuna inanmak tek başına illa ki kötü değil ancak genellikle kurumlara ve otoriteye güvensizlikle sarmalanıyor." ifadesini kullandı.

Landrum'un araştırmasının sonuçları, ABD'de Bilimi Geliştirme Derneğinin senelik toplantısında sunuldu.

Yorumlar
Timothy
İnsanın maymundan geldiğini iddia eden ve kanıtlanamayan, bilimsel bir gerçek halini alamayan bir teorinin doğru kabul edilmesi kadar elem verici değil. YouTube bu konudaki videolar sebebiyle de sorgulanmalı öyleyse (:
Cevapla
Birdost
Allahın insanı çamurdan yarattığı yada peygamberlere vahiylerin geldiği kanıtlanmış mi? Böyle düz mantık olmaz.
Tipitip
İnsan maymundan geldi denmiyor , insan ile maymun ayni atadan geliyor deniyor...benim yorumum degil yanlis olmasin lutfen.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.