YouTube nihayet Android kullanıcılarının yüzünü güldürecek

Popüler video platfotmu YouTube nihayet Android kullanıcılarına videolara Zoom yapma özelliği sunacak. İşte tüm detaylar.

YouTube nihayet Android kullanıcılarının yüzünü güldürecek

YouTube, deneysel özellikler sayfasına sıklıkla yeni işlevler ekliyor. Ancak eklenen bu özelliklerden birisi Android kullanıcılarını memnun edecek. Popüler video uygulaması Android kullanıcılarının nihayet videolara zoom yapmasına izin verecek.

Şirket premium müşterilerin artık videonun bir kısmına daha yakından bakmak için bir tutam hareketiyle yakınlaştırmalarına izin verecek. Pinch-to-zoom olarak isimlendirilen yakınlaştırma özelliği 1 Eylül'e kadar demo için mevcut.

YouTube nihayet Android kullanıcılarının yüzünü güldürecek

youtube

Demo olarak sunulan bu özelliğin artık video platformu tarafından resmi olarak tanıtılmasını bekliyoruz. Ancak işlevsellikle ilgili herhangi bir sorun olması durumunda daha sonra bir lansman tarihi de gelebilir. Özelliğin ödeme yapmayan kullanıcılara sunulup sunulmayacağına dair bir bilgi yok.

Yakınlaştırmak için telefonunuzda veya web sitesinde YouTube'un ayarlar menüsünü açmanız yeterli olacak. YouTube Premium'a abone olduğunuz sürece, "yeni özellikleri deneyin" bölümünü görebilirsiniz. Şu anda test kapsamında kullanılabilen tek özellik yakınlaştırma işlevi. Özellik bir kez aktif olduğunda, 8x'e kadar yakınlaştırabilmeniz mümkün olacak.

Android ve iOS'ta çeşitli erişilebilirlik işlevleriyle YouTube'un içeriğini yakınlaştırmanın yolları zaten var. Zoom özelliğini açıkçası bir masaüstü tarayıcıda yapmak çok kolay. Ancak bunu mobil uygulamada isteğe bağlı yerel bir özellik olarak kullanmak çok daha kullanışlı olacak. Modern dünyada da platformların her kolaylığı sağlaması beklendiğinden önemli bir özellik olacak diyebiliriz.