Güncel

YouTube Türkiye için geri adım attı!

Yeni sosyal medya yasasıyla beraber geri adım atan YouTube Türkiye için temsilci atayacağını açıkladı.

YouTube Türkiye için geri adım attı!

1 Ekim 2020 tarihinde Türkiye'de yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası ile beraber sosyal medya platformlarına Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Düzenlemeyi dikkate almayan sosyal medya platformlarına ise ilki 3 Kasım, ikincisi de 10 aralık olmak üzere sırasıyla 10'ar ve 30'ar milyon TL ceza kesilmişti. 

Bu konuda adım atan ilk şirket Google'ın sahibi olduğu YouTube oldu. Yazılı bir açıklama yapan şirket Türkiye'ye temsilci atamaya karar verdiğini duyurdu. 

 YouTube Türkiye için geri adım attı!

Konuyla ilgili açıklamada Türkiye'nin önemli bir ülke olduğunu dile getiren YouTube temsilci atayacağını duyurdu. İşte YouTube tarafından bize gönderilen resmi açıklama:

“YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik. YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz”.

Bundan sonra ne olacak?

Sosyal medya düzenlemesine göre şirket temsilci atadığı anda bugüne kadar kesilen cezaların dörtte biri tahsil edilecek. Atama kararının ay başında yürürlüğe girecek olan reklam yasağı öncesinde yapılması da dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan YouTube Türkiye'de bugüne kadar Google ofisinde temsil ediliyordu. Hatta YouTube ile ilgili özel görevlilerin de Türkiye'de çalıştığının belirtelim.  

Yorumlar
Nur
google televizyonlarda kesinti olunca you tube reklamlarını kapatın dıtor ama her yerden google reklamları geliyor
Cevapla
sıkı yönetimden Ali
youtubede videosu olansen benim olmayanım şarkısının sahibibi tşörtünse sertan yazan ama google onun resim ve şarkısına hırsız sertan güçlü adını yazıyor sertan güçlü bu şarkının hırsızı mahkemede ispstlandı mahkeme sertan güçlü instagram sayfalarını kapattı google bu sayfaları açıp binlerce araba reklamı yaptı sertan resimleri şarkınıniçinde geçen kolyeli resimler sertan güçlü tescilli hırsız
Cevapla
ALPER AB GELDİYAAA
tabi olm,adam atayacaklar miss gibi tatsızlık çıkarmayacaklar
Cevapla
aytac
kuzey koreye hoş geldiniz
Cevapla
abdullah sezgin
temsilcileri keşke delet büyükleri seçseydi temsilcileride kendilerine benzetip yolsuzlukara devam
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.