Güncel

Arçelik Hitachi'nin beyaz eşya kolunu satın aldı!

Arçelik bir süredir sızan bilgileri doğrular bir açıklama yaptı ve Hitachi ile ortak bir şirket kurduğunu duyurdu.

Arçelik Hitachi'nin beyaz eşya kolunu satın aldı!

Arçelik ve Hitachi Japonya dışındaki küresel ev aletleri pazarında ortak hareket edecek yeni bir şirket kuruyor. Şirketin yüzde 60'ı Arçelik'in olacak.

Arçelik'ten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada Hitachi ile Japonya pazarı dışındaki küresel ev aletleri pazarında çoğunluk hissesi ile kontrol edeceği bir ortaklık oluşturulması için hisse satın alma sözleşmesi imzalandığını açıkladı.

Arçelik Hitachi'nin beyaz eşya kolunu satın aldı!

İşbirliği çerçevesinde Hitachi Hollan'da bir şirket kuracak. Bu şirketin altında ise markanın 12 şirketi yer alacak. Arçelik bu yeni şirketin yüzde 60'ına ortak olacak. Anlaşma sonucunda Hitachi'nin Tayland, Çin, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya, Orta Doğu, Vietnam ve Myanmar gibi ülkelerde bulunan şirketlerinin kontrolü yeni şirkete (çoğunluk hissesi olduğu için Arçelik'e) geçecek. Bu şirketlerde ağırlıklı olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, pirinç pişirici, su pompası ve klima üretildiği de belirtildi.

Yani Arçelik Hitachi'nin beyaz eşya ve benzeri ürünlerini üreten tüm iş kollarını satın almış oluyor. Bu yeni satın alma işleminin resmi otoritelerin onayı ve kapanış koşullarının gerçekleşmesiyle beraber 1 Nisan 2021'e kadar tamamlanması planlanıyor.

Yorumlar
akın
Güzel bir haber. Keşke Elektronik kısmını, özellikle tv üretimini falan da satın alsa. Türkiye'ye led ekran teknolojisini vs. kazandırmış olurlardı.
Cevapla
💎G@kko💎
Yerli ve milli olan firmalar ile ilgili bele haberler beni gururlandıri, dünyaya hükmeden Türkiye'me az kaldı
Cevapla
Erzurumm
Oha sitede nereye baksam seni görüyorum:D
🔥Rokko🔥
Zaten Arçelikte firmanın ismini birleştirneden önce yerli ve milli furyasına uygun olarak Öz Hıtachi olarak koymuş. Mutlu ve gururluyum. Dünyaya hükmetmeye az kaldı inanıyorum.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.