Güncel

YouTube'un "beğenmeme" özelliği hiçbir işe yaramıyor

Popüler video izleme platformu YouTube'un beğenmeme sekmesi yapılan araştırmalara göre algoritma üzerinde etki etmiyor.

YouTube'un "beğenmeme" özelliği hiçbir işe yaramıyor

YouTube'un algoritmasının sizin isteklerinize göre çalışmadığını düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Popüler video izleme platformunun beğenmeme düğmesi görünüşe göre algoritma üzerinde pek bir etkiye sahip değil. Aslında, YouTube'un tercihlerinizi doğru bir şekilde anlamasını sağlamak düşündüğünüzden daha da zor olabilir. Mozilla tarafından yürütülen yeni araştırmaya göre YouTube'un "beğenmeme" düğmesi gibi uygulama içi kontrollerinin, önerilen içeriği kontrol etmek için bir araç olarak büyük ölçüde etkisiz olduğunu gösteriyor. Rapora göre, bu düğmeler “istenmeyen algoritmik önerilerin yarısından daha azını engelliyor”.

YouTube'un "beğenmeme" özelliği hiçbir işe yaramıyor

YouTube'un "beğenmeme" özelliği hiçbir işe yaramıyor - Resim : 1

Mozilla'daki araştırmacılar, insanların tavsiye verilerini bunun gibi çalışmalarda kullanılmak üzere "sunmasına" olanak tanıyan tarayıcı uzantısı olan RegretsReporter'dan toplanan verileri kullandı. Toplamda, rapor milyonlarca önerilen videonun yanı sıra binlerce kişiden gelen anekdot raporlarına dayanıyordu.

Mozilla, dört farklı kontrolün etkinliğini test etti: "beğenmedim" düğmesi, "ilgilenmiyorum", "kanalı önerme" ve "izleme geçmişinden kaldır". Araştırmacılar, bunların değişen derecelerde etkili olduğunu, ancak genel etkinin “küçük ve yetersiz” olduğunu iddia ediyor. Diğer bir deyişle bir videoyu beğenmeseniz dahi algoritmanızda benzerleri çıkmaya devam erdiyor.

Mozilla'da raporun yazarlarından biri olan kıdemli araştırmacı Becca Ricks, "YouTube ve birçok platformun çalışma şekli, tercihlerinizin ne olduğunu anlamak için çok sayıda pasif veri toplamaya güveniyor" ifadelerini kullandı. Ancak görünüşe göre şirketin algoritma çalışmalarına odaklanması gerekecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.