Güncel

Yurtdışından cep telefonu getirenler ek harç ödeyecek!

Yeni alınacak karar ile birlikte yurtdışından cep telefonu getireceklerden 100 tl alınacak!

Yurtdışından cep telefonu getirenler ek harç ödeyecek!

Burası Türkiye...

Cep telefonları, onlar hayatımızın her yerinde adeta bir gölge gibi taşıdığımız mobil cihazlar. Bu sektör o kadar büyük ki ekonomideki payın diğer sektörlere nazaran çoğunlunu kapsamaktadır.

Hal böyle olunca Türkiye'de uygulanan vergiler de hesaba katılınca yurtdışından telefon getirtmek veya gelirken getirmek son yıllarda modalıktan çıktı bir uğraş haline geldi. Bu yolla birlikte yurtdışından vergilerin azlığından faydalanarak telefon alan bir kişi Türkiye'de yerli telefonlarla birlikte aynı fiyata satabiliyor, aradaki fark kar olarak cebe giriyor.

İşbu sektörün tıkır tıkır işlemesi sözkonusu iken Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklama bu işlerle uğraşanların yakından takip etmesini gerektiriyor. Bakanın yaptığı konuşmalar ve detayları:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tasarruf Teşvik Paketi kapsamında yaptığı açıklamada vatandaştan yersiz tahsil edilen vergilerin bundan sonra faiziyle geri ödeneceğini söyledi.

1334657839_14.jpg

Şimşek sigarada yeni bir vergi modeline geçileceğini, yurtdışından getirilen cep telefonlarından da ek harç alınacağını açıkladı.

VATANDAŞA FAİZİ İLE GERİ ÖDENECEK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alınan tasarruf teşvik paketini açıkladı.

Şimşek, "Bundan sonra mükelleften fazla ya da yersiz vergi tahsil edilirse, faiziyle geri ödenecek... Vatandaştan alınan fazla ödeme idareden kaynaklanıyorsa ilk tahsil gününden itibaren faiz uygulanarak geri ödenecek" dedi.

Şimşek alınan önlemler arasında vatandaşın hayatını kolaylaştıracak adımların da olacağını söyledi.

Şimşek'in yaptığı diğer önemli açıklamaların satır başları ise şöyle:

*Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından 100 TL'lik harç alınması uygulamasına geçilecek.

*Yeni Teşvik Sistemi ile ilk kez hizmet ihracını teşvik edecek mekanizmalar getirilecek.

*Geliri yılda 88 bin lirayı aşan vergi mükelleflerine kira geliri istisnası sağlanmayacak.

*Tütün mamüllerinin vergilendirilmesine yönelik, paket başı maktu vergi uygulamasını da içeren yeni bir model getirilecek. Ancak bu değişiklik vergi yükünde herhangi bir artış yaratmayacak.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.