Güncel

Yurtdışından telefon getirenlere müjdeli haber!

Yurtdışından telefon getirenlerle ilgili yeni bir değişiklik yapıldı. İşte o düzenleme.


Yurtdışından gelen yolcuların yanlarında getirdikleri telefonları kayıt ettirmek için verilen süre 120 günden 365 gün yani bir yıla uzatıldı. Son yapılan düzenleme ile beraber yurtdışından telefon alıp Türkiye'de kullanmak isteyenler artık 120 gün yerine 365 gün bu telefonları kayıt ettirmeden kullanabilecekler.

Yurtdışından telefon getirenlere müjdeli haber

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Son olarak 31 Mayıs 2019 tarihinde yapılan düzenleme ile yurtdışından getirilen telefonların IMEI kayıtlarının yapılması için gerekli süre 120 güne çıkarılmıştı. Koronavirüs yani Covid 19 salgını yüzünden yurtdışına gidiş ve gelişlerin düzensiz olması nedeniyle alınan bu kararın özellikle gurbetçi Türkler için olumlu bir adım olacağı düşünülüyor.

Öte yandan getirilen telefonların IMEI kayıtları sadece telefonu getiren kişinin ismi ve üzerine kayıtlı telefon numarasına yapılabiliyor. Ve getirilen telefon sadece bu numara ile çalışabiliyor.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Telefonun yurt içindeki kullanım süresi hala 120 gün. Yani burada bahsedilen telefonu kayıt ettirmeniz için sahip olduğunuz süre diyebiliriz.

İlgili madde: "(4) Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt altına alınması başvuruları yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren üç yüz altmış beş gün içerisinde yapılır. Ancak bu süre, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin (i) fıkrasında yer alan tanım gereği; Kurum kayıtlarında olmadığı halde haberleşme hizmeti sunulan cihazların yüz yirmi günlük kullanım süresini değiştirmez."

Dip not: Haberdeki düzeltmeyi yapmamızı sağlayan okurumu Bekir BİRİM'e teşekkür ederiz.

Yorumlar
Mehmet eliş
Şimdi 1 yıldan 2 yıla çıktı ikiyıl kayıtsız kullana bilirsiniz cim 1 cim 2.olrak toplam iki yıl kulana bilirsiniz sonra saat gitsin yani
Cevapla
Gel8181
isteyenler artık 120 gün yerine 365 gün bu telefonları kayıt ettirmeden kullanabilecekler anladim kadariyla bole
Cevapla
Hasan
Zaten Sende birkere giyorum birdahaki gittiğimde 365 gün gecmis oluyor
Cevapla
Emre
Ben de sene de bir yurtdışına cıkıyorum. Bu şekilde kayıt yaptırmadan kullanabilir miyim? Yoksa ilk girişte kayıt altına alındığı için diğer giriş ve çıkışlar önemli olmuyor mu?
hasan
Neden bi bizde var böyle bir durum ben Türkiye de aldım telefonu nasıl yurtdışında kullanıyorsam niçin burdan aldım telefonu türkiyede kullanamıyoruz.. Bu yannış bence bunun düzeltilmesi lazım saygılar😔
Cevapla
İshak Okulevi
Orada devlet var. Burada soygun var. Aradaki fark bu işte
TR34
Eger yurtdişindan aldigimiz telefonu burda kulanabilsek kimse burdan telefon almaz...
PompacıTevfik
Türkiye'de telefon ithalatçıları kimler? kimlerin adamları? On tarafta bu tiğler gözükürken esas malın sahibi kim? Sorular... sorular.
Muhalif Vatandaş
İsterse 10.000 gün yapsın bunun adı müjde değil vatandaş ile dalga geçmektir. Aldıkları haracı almayı bıraksınlar o müjde olarak yeterli vatandaş için.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.