Z kuşağı sigaraya hiç başlayamayacak! Çünkü tamamen yasaklandı!

Tüm dünya bu yasağı konuşuyor. 1 Ocak 2009 sonrasında doğanlara sigara satılması yasaklandı. Bu bir anlamda 2009 sonrasında doğanların sigara içmesinin yasak olduğu manasını da taşıyor. İşte detaylar.

Z kuşağı sigaraya hiç başlayamayacak! Çünkü tamamen yasaklandı!

Sigara bütün hastalıklara neden olabilecek kadar tehlikeli bir madde. Kanserin her çeşidine yol açabilen, kalp ve damar hastalıklarının bir numaralı müsebbibi olan sigara, maalesef ki ülkemizde de bol miktarda tüketiliyor.

Her ne kadara kapalı alanlarda sigara içmek yasak olsa da açık alanlarda sigara içmek Türkiye’de serbest. Ancak bazı ülkeler dumansız yaşama geçmek için yasağın boyutlarını genişletmeye başladı bile. İşte Yeni Zelanda da bu ülkelerden bir tanesi.

Z kuşağı sigaraya hiç başlayamayacak! Çünkü tamamen yasaklandı!

Yeni Zelanda parlamentosu, ülke gündemini uzun zamandır meşgul eden sigara konusunu karara bağlamak için toplandı. Buna göre 1 Ocak 2009 sonrası doğan bireylerin ömür boyu sigara içmesini yasaklayan tasarı, meclisten geçti ve kanun haline geldi. Yeni Zelanda hükümeti, bu tarihten sonra doğan kişilere sigara satmanın ağır yaptırımlara tabi olacağını da duyurdu.

Bazı kişiler yasağı doğru bulup desteklerken bazıları ise bunun karaborsaya neden olabileceğinden endişe ediyor. Ülkenin Sağlık Bakanı Yardımcısı konumunda bulunan Ayesha Verrall ise “Kullanan insanların yarısını öldüren bir ürünün satılmasına izin vermek için iyi bir neden yok.” ifadelerini kullanarak bu konu hakkında ne kadar net olduklarının altını çiziyor.