Güncel

Zebralar siyah çizgili beyaz mı yoksa beyaz çizgili siyah mı?

Zebralar kendilerine özgü paltoları ile bir ikondurlar, ancak zebraların siyah çizgili beyaz mı yoksa beyaz çizgili siyah mı olduğu sürekli tartışılmıştır. İşte cevabı…

Zebralar siyah çizgili beyaz mı yoksa beyaz çizgili siyah mı?

Afrika Yaban Hayatı Vakfı'na göre, zebra derisinin çarpıcı siyah beyaz renklendirmesi, Doğu ve Güney Afrika’daki kendi topraklarının kuru, kahverengi, yeşil, ağaçsız otlakları ve savana ormanlarının hepsinin önüne geçmiştir.

Bu çizgiler her bir zebraya özgüdür. Günümüzde yaşayan üç zebra türü vardır. Zebra (Equus quagga), Dağ zebrası (E. zebra) ve Grevy zebrası (E. grevyi). Bu türlerin her biri farklı bir şerit desenine sahiptir. Bazılarının ciltlerinin koyu kısımları siyah, diğerleri ise daha kahverengi renklidir ve bazılarının sadece vücutta çizgileri vardır, ancak bacaklarında çizgi yoktur.

 Zebralar Aslında Ne Renktir!

Zebralar siyah çizgili beyaz mı yoksa beyaz çizgili siyah mı? - Resim : 1

Kaliforniya Üniversitesi'nin evrimsel ve davranışsal ekolojisti ve koruma biyoloğu Tim Caro, bu farklı desenlere ve renklere rağmen, tüm zebralar aynı ten rengine sahiptir ve siyahtır açıklamasını yaptı. Ancak, bu, kürklerinin beyaz çizgili siyah olup olmadığı veya tam tersi sorusuna cevap vermiyor. Bunun için zebranın melanositlerine veya kürkü için pigment üreten hücrelere bakmalıyız şeklinde açıklama yaptı.

"Zebraların teni siyahı olmasına rağmen, farklı gelişimsel süreçler palto renklerini belirler. Tıpkı açık tenli bir kişinin koyu renk saçlara sahip olabileceği gibi. Zebralar aslında koyudan daha açık renkli saçlara sahiptirler, karınları genellikle açıktır, bu nedenle zebralar siyah çizgili beyaz görünürler.

Melanin melanosit üretimi "Beyaz saçların gelişimi sırasında renk meydana gelir ancak bu siyah renk değildir". Başka bir deyişle, zebraların varsayılan durumu dikkate alındığında siyah saç üretirler ve bu onları beyaz çizgili siyah yapar. Kısaca Zebralar beyaz çizgili siyahtırlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.