Güvenlik

Kaspersky'den kıyamet senaryoları!

At arabalı günlere geri mi döneceğiz?

Kaspersky'den kıyamet senaryoları!

Kaspersky Lab CEO'su Eugene Kaspersky Brüksel'deki 2'inci Dijital Gündem Kurultayı'nda konuştu. Kapersky konuşmasında, şu anda kullanılan yazılımların, geleneksel silahlar kadar tehlikeli olduğu uyarısında bulundu.

CEO Kaspersky'nin söylediklerine göre endüstriyel sistemler yeniden tasarlanmazsa, at bindiğimiz, mum ışığı kullandığımız günlere geri döneceğiz. Eugene Kaspersky, İkinci Dijital Gündem Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, günümüzde dünyada yükselen siber savaş tehdidi hakkında ciddi uyarılarda bulundu. Kaspersky ayrıca, siber suç sorunlarına karşı artan küresel önlemleri de takdir ettiğini belirtti.

1343737800_8ddbb09d277613823725415174a2679b1306057063.jpg


Aynı zamanda, toplumda yıkıcı bir etkisi olacağına inandığı bir "kıyamet günü senaryosu" da özetleyen Kaspersky, bu tehditlere ancak, endüstriyel sistemlerle altyapı merkezlerinin çevrimiçi güvenliğini yeniden tasarlamakla gerçek anlamda çözüm oluşturmak mümkün olur dedi.

Kaspersky, konuyla ilgili olarak, "Hükümetler, UN-IMPACT ve Interpol gibi bağımsız uluslararası kuruluşlar, siber suçun boyutlarını anladı. Bununla savaşmada işbirliğine başlamış olmaları da iyi bir haber" dedi. Kaspersky, sözlerini şöyle devam etti:

"Ancak kötü haber, şu anda kullanılan yazılımların da, geleneksel silahlar kadar fiziksel objelere hasar verebilecek şekilde kullanılabileceğidir. Endüstriyel, taşımacılık ve elektrik sistemleri, fabrikalar ve askeri üsler tehdit altında."

Kaspersky'nin en korkutucu senaryolarından biride "Yüzlerce yıl geriye gidebiliriz. Ata bindiğimiz, kağıttan kitaplar okuduğumuz, geleneksel posta ve mum ışığı kullandığımız günlere" diye konuşması oldu.  CEO son olarak; "En kötüsü ise, şu anda bu saldırılara karşı korunmanın imkansız olması. Tüm endüstriyel sistem yazılımlarının yeniden tasarlanması gerekiyor. Bu tasarım 10-20 yıl alabileceğinden, neredeyse imkansız bir görev olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.