Güvenlik

Otomobillerin Hacker felaketi!

Yapılan araştırmanın sonuçları otomobiller için felaket gibi görünüyor.

Otomobillerin Hacker felaketi!

Teknoloji her alanda gelişiyor ve otomobil dünyası da bu konuda payını alıyor. Ancak hackerler boş durmuyor ve teknoloji geliştikçe onlarda kendini geliştiriyor. Şimdi ise yeni nesil teknolojilerle donatılmış otomobiller Hacker'ların yeni hedefi oldu. Otomobil teknolojisinde araştırmalara göre ciddi kazalara yol açacak birçok güvenlik açığının olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, Centers for Automotive Embedded Systems Security (CAESS) adına çalıştı ve yeni nesil otomobillerin ciddi bir tehdit oluşturabileceğini keşfettiler. CAESS, güncel teknolojilerle donatılmış arabalarda ki güvenlik açıklarını araştırdı ve elde ettiği sonuçlarla herkesi şaşkına çevirdi.

1343562719_carhacking1-thumb-550xauto-45988.jpg

Araştırmacılar, Hack'ledikleri araçların mikrofonlarını açarak araç içindeki konuşmaları uzaktan dinlemeyi başardılar.

CAESS araştırmacıları bu yolla araç servis arabiriminden tutun, radyo, Bluetooth ve farklı kablosuz iletişim teknikleri test edebildiler. Ayrıca, telefon yardımıyla araçların Telematik birimine ulaşarak Buffer Overflow hatası vermesine neden oldular. Araştırmacılar bu hatayı oluşturduktan sonra aracın tüm elektronik aksamına tam erişim sağlamayı başardılar.

Araçların sistemlerine ulaşıp bağlandıktan sonra kapıları açıp kapatıp, el frenini de iptal eden araştırmacılar, aracın fren aksamını da iptal ederek frenlerin çalışmamasını sağladılar. Araç üreticilerinin güvenlik açıklarını önceden bulup uyarmak için bu araştırmayı yapan ekip araçlardaki güvenlik açıklarını bulmak için tam iki yıl uğraştılar.

Yorumlar
Misafir
Oda senin aracina demiyo yeni araclar icin diyor yaa gavur icadi dimi bunlar her isi tii ye alacaginiza arastirma yapin senin hor gordugun ink mink dedigin yaramaz dedigin konu icin adamlar 2 yil ugrasmis nedeni gelecegi gormeleri sen biraz oku isi ciddiyete alda ufkunu genislet. Yazik simdiki genclere
Cevapla
adil
ya simdi sdam araba surerken ben yanuna binecem laptop la hackleyecem adam salak ya sadece seyredecek bu nu yapmak icin internet wlan yada bulututh olmasi gerek benim murat da ikiside yok gel hackle de goreyim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.