Güvenlik

Türkler masaüstü bilgisayar seviyor

Kaspersky Lab'in yaptığı araştırmaya göre Türkiye'nin tercihi masaüstü bilgisayar.

Türkler masaüstü bilgisayar seviyor

Kaspersky Lab'in yaptığı global araştırma sonuçları Türk ailesinin ortalama 3,1 adet Internet kullanımı olan cihaza sahip olduğu yönünde. Araştırma sonucuna göre Suudi Arabistan, hane başına 4,3 cihaz ile birinci, ortalama 3,6 cihaz ile Romanya ikinci sırada yer alıyor. Rusya, Meksika ve Çin ile aynı sırayı paylaşarak bu sıralamayı takip ediyor.

1334575074_promopc1334492498.jpg

Kaspersky Lab'in Türkiye'ye özel gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları ise şöyle:

- Masaüstü bilgisayarlar, Türkiye'de en popüler elektronik cihaz tipi

- Ankete katılanların yüzde 55,6'sının evinde bir adet masaüstü bilgisayar bulunuyor

- Yüzde 10,5'lik kısım ise iki ya da daha fazla masaüstü bilgisayara sahip

- Laptoplar, yüksek performans ve taşınabilirlik kombinasyonları sayesinde her zamanki kadar yaygın ve yüzde 57,7 oranıyla her iki haneden biri bir adet kullanıyor.

- Ankete katılanların yüzde 23'ü, evlerinde iki ya da daha fazla masaüstü bilgisayar bulunduruyor

- Ankete katılanların yüzde 42'si akıllı telefon kullanıcısı ve yüzde 18,5'i bu tipte iki ya da daha fazla cihaza sahip

- Katılanların yüzde 11,2'lik kısmı yakın bir gelecekte tablet almayı düşünüyor

- Türkiye'deki büyük şehirlerinin neredeyse %1,3'lük oranı masaüstü bilgisayar, laptop, akıllı telefon ve tablet bilgisayardan oluşan modern elektronik cihazlardan oluşan tam bir sete sahip.

1334574178_sosyalaglar.jpg

Kaspersky Lab uzmanları yaptığı araştırmada pek çok platformda 2011 yılında zararlı yazılımların sayısında büyük bir artış gözlemledi. Genelde Windows işletim sistemli bilgisayarların çok olması virüs yazarları arasında daha çok popüler yaptı.  İşletim sisteminin zararlı yazılım sayısı geçtiğimiz yıl yüzde 80 oranında arttı. Mac işletim sistemi için olan zararlı yazılımlar da yüzde 35 artış gözlemlendi.

Mobil işletim sistemleride, dört platformda zararlı yazılımlardaki etkisinde kaldı. Windows Mobile için yüzde13, Symbian'da ise yüzde 16'lık bir artış yaşandı. Temel telefonların çoğunda Java2ME kullanıldığından dolayı virüs yazarları için genelde hedef seçildi. Yazılan zararlı yazılım sayısında yüzde 160 artış gösteren bu platform da, Android işletim sistemi, aynı zamanda en çok hedef alınan sistem oldu. 2011 yılı başında, çok az tehdit varken, 2011 sonunda zararlı yazılım sayısı 2000'e ulaştı. Android yıl içerisinde toplam zararlı yazılım hedefleme artışında, neredeyse yüzde 12.000'i buldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.