Güvenlik

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün şifresi

Geçtiğimiz günlerde Ankara Emniyet müdürlüğünü hackleyen RadHack grubu hackledikleri şifreyi söyledi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün şifresi

28 Şubat Salı günü Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün saldırıya uğradığı haberini yayınlamıştık. Dün Radikal ve Evrensel gazetelerine, Ankara Emniyeti saldırılarına yönelik açıklamalarda bulunan RadHack (Kızıl Hackerler Birliği) grubu üyeleri, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün dijital verilerini sakladıkları sistemlerin şifrelerinden birinin "123456" olduğunu doğruladı.

1330947748_ankara-emniyet-mudurlugune-atanan-orhan-ozdemir-isbasi-yapti-1.jpg

Soruları "twitter" ve "mail" aracılığıyla yanıtlayan grup, "Siz kimsiniz, eylemlerinizin amacı nedir?" sorusuna, "RedHack yani KızılHack bir grup değil, bir felsefedir! Amacımızın tek cümleyle ezilen halkların kardeşliğini ve ezen sınıflara karşı mücadele birliğini 'ırk, dil, din, cinsiyet' ayrımı yapmadan sağlayabilmektir" yanıtını verdi.

1330947896_133042847343824.jpg

Gruba "Neden Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü seçtiniz." sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Ankara'yı seçmemizdeki amaç E-Polis, E-Devlet gibi uygulamaların merkezinin Ankara'da olması ve diğer polis teşkilatlarından 'çok daha özel ve korunaklı' olmasıydı. Ayrıca, Ankara polisinin TEKEL işçilerine yönelik tavrından ve KCK, Ergenekon, Devrimci Karargah, Halk Cephesi, ESP, Grup Yorum vb 'sahte' operasyonlarla insanları terörist diye fişleyerek tutuklamalarından kaynaklı eskiden kalma bir hesabımız da vardı. Herkes unutabilir ama komünistler unutmaz." dedi ve devam etti.

"Asıl soru, şifresi '123456' olan bir polis teşkilatının ne derece ciddi çalıştığıdır! 245 bin polise internet kullanımı noktasında ağır bir uyarı verildi. Sorun 5 yaşındaki çocuk gibi 'acımadı ki' histerisiyle davranmak değil, olayın ciddiyetini anlamaktır" dedi.

"Öyle ki, gelen maillere polisten önce bakıyor, gelen istekleri polisten önce görüyorduk. Hatta, 'sanal masa' bölümünde bir iki 'teknik destek isteyen' insana da polis yerine biz cevap verip yardımcı olduk" bilgisini verdi. Emniyetin korsan yazılım kullandığını öne süren grup, "Elimizde başka önemli belgeler de var. Bunların bir kısmını kamuoyu ile paylaşacağız. Türkiye'deki önemli polislerin hepsinin mailleri ve şifreleri var" diye sözlerini bitirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.