Mobil

Samsung güvenlik skandalı ile karşı karşıya!

Samsung telefonlarda bulunan bir güvenlik açığı kullanıcıların bilgilerinin internete saçılmasına neden oldu.

Samsung güvenlik skandalı ile karşı karşıya!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un başı dertten kurtulmuyor. Geçtiğimiz aylarda Galaxy S10 ve Note 10 modellerinde açığa çıkan parmak izi okuyucu skandalından sonra şimdi de yeni bir güvenlik açığı ile gündemde. Güney Kore medyasının iddiasına göre bazı Samsung cihazlar siber saldırıya uğradı, telefonlardaki veriler çalındı ve sahiplerine şantaj yapılıyor. Olayın kaynağının ise Samsung Cloud olduğu ve daha önce Apple'ın iCloud ile başına gelen durumun bu sefer Samsung kullanıcıları tarafından yaşandığı iddia edildi.

Samsung güvenlik skandalı ile karşı karşıya!

Samsung Cloud'da fotoğraf, video ve diğer verileri bulunan kullanıcıların bunları siber saldırganlara kaptırdığı ve onların da bu verileri kullanarak şantaj yaptığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Hackerlar kullanıcılardan bu bilgileri paylaşmamaları karşılığında para talep ediyor. Örneğin Joo Jin-mo isimli oyuncu hackerlara para vermeyi reddettiği için bu oyuncunun başka bir oyuncu ile yaptığı yazışmalar internette paylaşıldı.

Tüm bu iddialara karşılık Samsung sorunun kendi sistemlerinden kaynaklanmadığını ve kullanıcıların bilgilerini başka ortamlarda paylaştığı için bu sorunun yaşandığını savunuyor. Ancak bu bilgileri paylaşan Samsung, kullanıcılardan her ihtimale karşı ek güvenlik önlemleri almalarını da tavsiye etti. Daha önce iCloud ile Apple'ın da başına böyle bir olay gelmiş. Apple da suçlamaları kabul etmemiş ve sorunun kullanıcılardan kaynaklı olabileceğini iddia etmişti. O olayda birçok Hollywood ünlüsünün çıplak fotoğraf ve diğer tüm bilgileri hackerlar tarafından ele geçirilmişti.

Türkiye'deki Samsung kullanıcıları dikkatli olsun!

Her ne kadar şimdilik bu sorun sadece Güney Kore ile sınırlı görünse de Türkiye'deki Samsung kullanıcılarının dikkatli olmalarını öneriyoruz. Bilgilerinizi düzenli yedeklemek, özel fotoğraf ve bilgileri telefonda tutmamak gibi alışkanlıklar fayda sağlayabilir. 

Samsung Cloud gidiyor One Drive geliyor

Kısa bir süre önce çıkan bilgilere göre Samsung cep telefonlarında kendi bulut çözümü yerine Microsoft'un OneDrive çözümünü kullanacağını duyurmuştu. Yaşanan olay bu tarz bir değişikliğin faydalı olabileceğini de gösteriyor. Yine de bütün bulut çözümlerinde bu tarz sorunlar olabileceğini göz önüne almanız ve ona göre güvenlik önlemleri almanızı öneriyoruz. 

Yorumlar
yakup
samsung telefonları daha önceki sıkıntılarlada problem yaşatmıştı ve telefonlar piyasadan toplatılmıştı telefon batarya alev alması patlaması ve daha nice sıkıntılar ve hala silinemeyen Device Care uygulamasının bir spyware varsayılan uygulama olduğu için kaldıramıyon samsung firması çok müsteri kaybedecek ve bekledikleri satış hedefine ulaşamicaktır ve napıcak kampanya yapacak satmak için
Cevapla
Timothy
Ayrıca uluslararası medyada olay olmasına rağmen Türkiye'de haber yapılmayan: Tüm Samsung Android cihazlarda varsayılan olarak gelen ve silinemeyen Device Care uygulamasının bir spyware olduğu, Qihoo 360 adlı, defalarca Çin hükümetine kullanıcı verilerini yolladığı ortaya çıkan şirket tarafından hazırlanmış olduğunun ortaya çıkması ve yine kullanıcı bilgilerinin Çin'e gönderiliyor olması. İngilizce kaynaklardan tonlarca haber bulabilirsiniz, es geçilecek bir durum değil.
Cevapla
💠 GakkoCan 💠
Samsung bu sıkıntılar ile eyice müşteri kaybedecek gibi göziki
Cevapla
lBaBaCaNl
Kardeşim her konunun altında bir yorumun var ve her yorumuna muhakkak bir beğeni alıyorsun.Kendi kendini mi beğeniyorsun yoksa ne oli :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.