Güvenlik

Bir DNSChanger rüyası ve Türkiye'ye olan etkisi!

9 Temmuz 2012'de internette neler oldu? Türkiye bundan etkilendi mi? Sonuçları nelerdir? Bu sorulara sizler için yanıt aradık!


Geçtiğimiz günlerde, hızlı bir şekilde artan DnsChanger zararlısı, başta FBI olmak üzere uluslararası bir çok kurum ve kuruluşun kırmızı alarma geçmesine sebep olmuştu. Virüs ile ilgili belirtilen zaman geldi. Etkilenen bilgisayar sayısı belirtilen kadar değil. Özellikle tüm dünyada 1 milyon kullanıcıyı etkileyeceği düşünülen Dnschanger adlı zararlının bugün dünya üzerinde etkilediği kişi sayısına baktığımızda 150.000'i  geçmedi.

1343219669_asd.jpeg
DNSChanger
Çalışma Gurubu’nun istatistiklerine göre, zararlıdan etkilenen etkilenen bilgisayar sayısı gelen ilk veriler doğrultusunda 135.331 oldu. DNSChanger'ın etkileyeceği ülkeler arasında Türkiye'nin de gösterilmesi, gün boyunca uzmanları ve milyonlarca internet kullanıcısının meraklı bir bekleyişe itti.

1343219458_repair-computer-from-dns-changer-attack.jpgTürkiye genelinde 9 Temmuz çok az, hatta hiç diyebileceğimiz kesintilerle geçti. Yine Türkiye genelinde net bir rakam ortaya çıkmasa da, zararlıdan etkilenen bilgisayar sayısının birkaç bini geçmediğini tahmin ediyoruz. Gün içinde karşılaşılması beklenen kesintilerin yaşanmamasının sebepleri arasında ilk belirteceğimiz husus, şüphesiz kullanıcıların konu ile alakalı olarak daha önce bilinçlendirilmesi ile alakalı. İkinci husus olarak, bellir bir süredir internetin fişinin çekileceği, yani FBI'ın bu konuda zararlıdan etkilenebilmesi muhtemel olan ve etkilenen sunucuların fişini çekmesi, internet ile irtibatını koparması gösterilebilir.

1343219297_mail.google.com.jpgSadece Türkiye'de 10 bin kişiyi etkilemesi beklenen zararlı için alınan çeşitli önlemler sonuç vermiş durumda. Etkilendiğini düşündüğümüz kullanıcı kitlesi daha çok bireysel kullanıcı gurubu. Resmi kurum ve kuruluşların herhangi bir internet kesintisine uğramadığını, internet gündeminin normal bir şekilde akış gösterdiği söyleyebiliriz. Henüz, tamamen etkisinden kurtulduk diyemeyeceğimiz zararlı hakkındaki şüphelerinizi gazetenizin 07.07.2012 tarihli 5. Sayfasındaki daki Yusuf Uçar’ın bilgilendirme yazısında belirtildiği gibi gerekli önlemleri alarak giderebilirsiniz.

İlgili yazıyı okumak için tıklayın!

Yorumlar
irem
çok iyi ya...
Cevapla
eda
interneti iyi ki bulmuşsunuz.süper
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.