Güvenlik

Bluetooth kullananlar dikkat! Tehlikedesiniz!

Ortaya çıkan Bluetooth açığı milyarlarca cihazı olumsuz etkileyecek!


ABD'nin Purdue Üniversitesi’nde bir araştırma ekibi Bluetooth üzerinden önemli bir güvenlik açığı tespit etti! İddia doğru ise milyarlarca cihaz risk altında! 

Bluetooth kullananlar dikkat! Tehlikedesiniz!

Amerika Birleşik Devletleri’de yer alan Purdue Üniversitesi’nde bir araştırma ekibi Bluetooth üstünden milyarlarca cihazın risk altına sokacak bir güvenlik açığının olduğunu tespit etti!

Günümüzün birçok ânında, çeşitli amaçlar için kullandığımız milyarlarca akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve ekosistem cihazı gibi teknolojik cihazlar mevcut ve bu cihazlar Bluetooth teknolojisini kullanıyor. Ancak BLESA (Bluetooth Low Energy Spoofing Attack) isimli yeni bir saldırı türünün, tüm Bluetooth cihazların güvenliğini tehlikeye attığı ortaya çıktı. Araştırmacılar, BlueZ (Linux tabanlı IoT cihazları), Fluoride (Android) ve iOS BLE yığınlarının BLESA saldırısına karşı savunmasız olduğunu keşfetti.

Araştırmacı ekip tarafından yapılan açıklamada; ''Bluetooth üzerinde 'BLESA' isimli bir saldırı türü tespit ettik, hackerlar bu yöntemle birlikte cihazlara sahte veriler gönderebiliyor ve bu durum milyarlarca cihazın risk altında olduğunu gösteriyor'' ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Memo
Vay be hackerler ne hale düştü. Sen kalk o kadar yol gel benim evin 10 metre yakınına kadar. Sahte veri gönderecem diye uğraş. Şimdi birde ev 4. - 5. kattaysa merdivende itiyaç olacak. Zemin katta oturanların Allah yardımcısı olsun :)
Cevapla
covid-19,56
Hiç bi mok olmaz
Cevapla
Erkan Erkan
Boş işlerle uğraşma haber bulamamışsın o dediğin büyük şirketlerde olabilir
Cevapla
Hakan
Kullanım mesafesi belli, hiç bir şey olmaz.
Cevapla
Artun
Aynen.
Taksim dayı
Ne yapmalıyız bu durumda
Cevapla
Misafir
Güncellemeye kadar bluetooth kullanmamak en iyisi
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.