Güvenlik

Bu telefondaki inanılmaz güvenlik açığı!

Bu telefondaki güvenlik açığı uzmanları bile şaşkına çevirdi.

Bu telefondaki inanılmaz güvenlik açığı!

Çinli üretici ZTE firmasının Score adlı cep telefonu modelindeki güvenlik açığı uzmanların bile ağzını açık bıraktı. ZTE firması, Android işletim sistemine sahip Score adlı cep telefonu üretti. Bu modelinde uzmanların ortaya çıkardığı güvenlik açığına göre telefon, dışarıdan tamamen yönetilebiliyor.

1337361621_db6b49242fc45ec005b34a554c7022c1.jpg

PasteBin.com adlı sitede proglamlama kodları paylaşılıyor ve bu açık ilk olarak bu sitede fark edildi. Dmitri Alperovitch, CrowdStrike adlı siber güvenlik firmasında çalışıyor ve konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "daha önce hayatımda hiç böyle bir şey görmedim" diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

1337361539_zte-score-540x314.jpg

Alperovitch açıklamasında, bu açığın telefonlara yanlışlıkla değil bilinçli olarak koyulmuş olduğunu söyledi. Çünkü, ZTE'nin telefon yazılımını otomatik olarak güncellemek için de aynı yolu kullandığını dile getirdi.

Alperovitch'in "Ya ZTE'nin kötü programcıları var ya da bu açık kötü amaçlı olarak telefonlara yerleştirilmiş" dediği soruya ZTE'den yanıt gelmedi. Ancak ZTE güvenlik açığını kabul etti ve en kısa sürede gerekli yamanın hazırlanacağını söyledi. Ayrıca bu açığın firmaya ait diğer telefonlarda bulunmadığı ve sadece ZTE Score'de bulunduğu söylendi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.