Güvenlik

Cep telefonunuzda casus yazılım var mı ?

Hediye edilen cep telefonlarına dikkat edin , casus yazılım olabilir!

Cep telefonunuzda casus yazılım var mı ?

Çeşitli özelliklere sahip casus yazılımlar cep telefonlarınıza bir sms ( mesaj ) yolu ile yüklenebileceğinizi biliyor musunuz ?

Herhangi bir yerde unutulan cep telefonları da kötü niyetli kişiler tarafından bu tür yazılımların 1 dakikalık gibi kısa bir sürede cep telefonuna yüklenebileceğini biliyor muydunuz ?

Casus yazılım yüklenen cep telefonu sahipleri yaptıkları tüm görüşmeleri üçüncü bir kişi tarafından hiç fark edilmeden kolaylıkla dinlenebildiğini biliyor muydunuz ?

1334298762_telefondinleme.jpg

Yaptığımız incelemelerde cep telefonlarına casus yazılım yükleyip yüklenmediğini ayrıntılı görüşmenin en basit yöntemi , ayrıntılı görüşme dökümlerinin incelenmesidir.

Kullanıcılar en az görüşme yaptığı miktar kadar , bir o kadar da mesaj trafiği ile karşılaşırsa telefonunuzu mutlaka inceletmeniz gerekmektedir.

Casus sistemin işleyiş şekli şu şekildedir ;

Cep telefonuyla yapılan her konuşmanın “ arama “ tuşuna basıldığı anda yine aynı yazılımın yüklü olduğu cep telefonuna gizli bir “ SMS “ göndermektedir , bu sayede üçüncü bir kişi söz konusu uyarı ile telefonda daha önceden belirlenmiş tuşa basarak yapılan tüm telefon konuşmalarını dinleyebillir ve konuşmaları rahatlıkla kaydedebilir.

Bazi sistemlerde ise özellikleri itibariyle herhangi bir konuşma olmasa dahil cep telefonu kapalı olsa bile yazılım çeşitli özelliklerde olduğu için yazılım yüklü cep telefonunun bulunduğu ortamın dinlenmesine olanak sağladığı tespit edilmiştir.

Özellikle üst makamlardaki kişilerin bunlara çok dikkat etmeleri gerekmektedir.
Ses Kayıtlarının Tamamı , Ortam Dinlemesi
Son yıllarda internet sitelerinde yayınlanan  telefon ses kayıtları devamli gündeme gelmektedir  ve kayıtların tamamı ortam dinlenmesinden çıkmaktadır.

Yasa dışı ortam dinlemerler “ Hukuka ayrıkır , kişiyi zor durumda bırakmak , toplum nezdinde küçük düşürmek , menfaat sağlamak ve şantaj yapmak , kendisine veya mensubu bulunduğu siyasi bir kuruluşa yarar sağlamak amacıyla kişi ve kişilerin haberi olmaksızın kamuya açık ya da kapalı ortamlardaki konuşmalar veya görüşmelerin manyetik bir ortamda taşınması işlemleri olarak belirlenmiştir.

Ve şunuda belirtmek istiyoruz ; Ülkemizde gerek ticari alanda , gerekse siyasi alanda insanlar biribiriyle rakibi ya da hasmı olabiliyorlar.

Çeşitli ticari faaliyetlerde elbette ki rekabet çok yüksek boyutlara gelebilir. Bu durumlarda insanlar , belki bir avantaj sağlarım belki öne geçerim ümidiyle bu tür kayıt cihazlarına yönelmektedirler.

Bunlar içinde en basit olanı ses kayıt ve kamera özelliklerine sahip cep telefonlarıdır. Artık teknolojinin geldiği nokta itibariyle kalem , saat , priz veya düğme şeklindeki ses ve görüntü kaydeden cihazlar yaygınlamış vaziyettedir.

Bunların ticaretini önlemek tabiki mümkün değildir. Bu risk sadece Türkiye için değil tüm dünya ülkelerinde önemli bir sorun olmuştur.

Bu tür dinlemelerde önemli anlamda hukuki boşluklar bulunmaktadır ve bir an önce “ Umarız yeni kanunlar çıkarak cezalar caydırıcı olur “ ve ondan sonra “ acaba bugün kimin sesi internete düşecek “ diye bir beklenti olmayacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.