Güvenlik

Çocuk hackerlar şaşırtıyor

11 yaşında çocuklar virüs yazıyorlar.

Çocuk hackerlar şaşırtıyor

Antivirüs firması AVG'nin yaptığı açıklama oldukça ilginçti. Açıklamaya göre bir oyunun oturum açma bilgilerini çalmaya yönelik düzenlenen trojan, 11 yaşındaki bir çocuk tarafından geliştirildi. Uzmanlar'ın, trojanın kodlarını inceleyerek tespitine göre çocuğun yaşadığı yer ve hatta son zamanlarda bir iPhone sahibi olduğu ortaya çıktı.

AVG üst düzey yöneticilerinden olan Yuval Ben-Itzhak, bu konuda şu açıklamayı yaptı:  "Artık çok küçük yaşta bireylerin zararlı yazdıklarına dair birkaç örneğimiz var. 11 yaşındaki Kanadalı çocuk da buna dahil. Kod genellikle yeni başlayanlar için öğrenmesi kolay olan NET framework ile yazılmış temel bir trojan olarak ortaya çıkıyor. Zararlı kodlar, genellikle e-posta içerisine bir bağlantı olarak yerleştiriliyor veya sosyal ağ sayfasına ekleniyor."

1360753618_child-with-computer.jpg

Çocukların bu işi genellikle hava atmak için yaptığını söyleyen AVG, çevrimiçi oyun hesaplarının genellikle kredi kartlarına bağlı olduğunu ve bu şekilde oyun içi satın almalar yapılabildiğini belirtiyor.

Çocukların yazdıkları zararlı kodlar başlarına bela olacağı gibi önemli bir kesimin hala tüm hesapları için aynı parolayı kullanması göz önünde bulundurulduğunda ise daha büyük sorunlara da neden olabilir.

Açıklamada çocukların yazdığı kodlar çok karışık olmasına rağmen her yaştan çocuğun giderek teknolojik anlamda daha bilgili hale geldiğini, ancak çocukların zararlı yazmalarının şaşırtıcı olduğu belirtilmiş.

Yorumlar
ali
Dahi
Cevapla
Misafir
muaf olur bi de mahkemede
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.