Güvenlik

PC kullanıcıları dikkat!

İyi bir PC kullanıcısı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Peki bu kurallara uyuyor musunuz?

PC kullanıcıları dikkat!


İnternette dolaşıp telefondan yada bilgisayarlarınızdan fotoğraf paylaşımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli kurallar var.
Bu kurallar; bilgilerinizin güvende olmasını sağlayacak ve bir çok sorundan kurtaracak.

1.
Wi-Fi hospot'lara dikkat edin

Telefonunuz veya tabletinizle dolaşırken internet kullanmak zorunda kaldıysanız, bağlandığınız parolasız ağlara dikkat edin. Çünkü: parolasız ağlar verilerinizi  herhangi bir şifreleme olmadan alırlar. Tabi buda verilerinizin kötü niyetli kişi tarafından kolaylıkla çalınabilceği anlamına geliyor. Herkese açık Wİ-Fİ ağlarına bağlanırken dosyalarınızı paylaştırmamaya özen gösterin.

Şifresiz Wİ-Fİ ağlarını kullanırken, oturum açtığınız sitelere ‘’https’’ üzerinden bağlandığınıza emin olun, şifresiz olarak bağlanan (http) web sitelerinde şifrenizi yazarak oturum açmayın.
1360420740_imagescal70cx0.jpg

2.
Parolalarınız yeterince iyi mi?

Sizde biliyorsunuz ki  tahmin edilmesi kolay, tefon numaranızı,’’12345’’i  kullanmamalısınız. Hesaplarınızda farklı parolalar kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor.
1360420760_kb220-parola-guvenligi280w.jpg

3. Sabit diskiniz ve masaüstünüz tertipli olsun

Masaüstünüze yeni kopyaladığınız bir belgeyi bulmakta mı zorlanıyorsunuz? O halde masaüstünüz, amacını kaybetmiş demektir. Fazla dosyayla çalışmanız gerekiyorsa bunları gruplandırarak farklı klasörlere depolayabilirsiniz. Bu işelem sabit diskinizdeki dosyalarınız için de geçerli. Dosyalarınızı klasörlere ayırmanız, işlerinizi kolaylaştıracak, size zaman kazandıracaktır.

4. Şakalara, efsanelere inanmayın

Facebook duvarınızda sizden bir şeyler yapmanızı isteyen  veya yapmazsanız başınıza kötü şeyler  geleceğini söyleyen paylaşımlara dikkat edin. Bu paylaşımlar e-postanız ve diğer sosyal hesaplarınız içinde geçerli. Bankanızdan gelmiş gibi görünen, fakat sahtekarlar tarafından detaylarınızı çalmak isteyen olta saldırılarına dikkat edin.E-postadaki banka hesaplarınıza bağlantılara tıklayarak değil, adresi kendiniz  yazarak gidin.
1360420817_20110118141936.jpg

5. Yedekleyin

Üzerinde uzun süreler çalıştığınız önemli dosyalarınız varsa, onları harici sabit disk gibi farklı bir konuma yedeklemeniz sizi büyük sorunlardan kurtarabilir.Verilerinizin boyutu çok büyük değilse bulut depolamayı kullanmayı düşünebilirsiniz.

6. Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin

Google+, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlarınız, sizi arama motorlarında listeliyor olabilir. Bilgilerinizin gizli kalmasını istiyorsanız zaman zaman gizlilik ve hesap ayarlarınızı kontrol edin.
1360421072_facebook-gizlilik-1.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.