Güvenlik

Dikkat! Sanal korsanların yeni yöntemi!

İnternet üzerinde sizi bekleyen bu tehlikeye dikkat edin.

Dikkat! Sanal korsanların yeni yöntemi!

Sanal tehlike her zamanki gibi devam ediyor. Sanal korsanlar kullanıcıların bilgilerini ele geçirmek için her yolu deniyorlar. Şimdi ise orijinal sunucudan geliyormuş gibi hazırladıkları sahte e-postalarla kullanıcıların internet hesaplarını ele geçirmeyi planlıyorlar.

Türkçe de yemleme olarak geçen, siber dünyada uzun zamandır kullanılan ve İngilizce password (şifre) ve fishing (balık avlamak) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşturulan Phishing" tekniğini kullanan korsanlar, bu yöntemle kullanıcının tüm bilgilerini ele geçiriyorlar.

1373813789_hacker.jpg

Saldırganlar, gerçek sunucu adresine yakın internet adreslerini alarak, kullanıcıların kandırıyorlar. Alternatif internet adresini satın alan korsan daha sonra kullancıya e-posta göndererek bilgilerini güncellemesini istiyor. En çok hedef olan kişiler ise politikacılar.

Uzmanlara göre politikacının bilgilerine ulaşan siber korsan, o adresten atacağı elektronik posta ile siyasetten ekonomiye kadar birçok alanda sıkıntı oluşturabilecek duruma geliyor.

Uzmanlar kullanıcıları kendilerine elektronik posta ile gelen ve bilgilerin güncellenmesini isteyen hiçbir linke tıklamaması ve güncelleme için yeni bir internet sayfası üzerinden ilgili siteye ulaşarak site üzerinden yapması konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca şifrelerinde belli aralıklarla değiştirecekleri harf ve rakamdan oluşan 10 karakter kullanılması önerildi.

Yorumlar
Misafir
işletim sistemi olarak linux kullanın,ve internet tarayıcınıza WOT eklentisini kurun.Daha birçok önlem var fakat yazmam çok zaman alır kısaca bu yeterli ev kullanıcısı için...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.