Güvenlik

Dosya indirirken gelen tehlike!

Dosya indirirken zararlı yazılımlar bilgisayarınıza gelebilir.

Dosya indirirken gelen tehlike!

Michal Zalewski, Google'ın güvenlik mühendisliğini yapıyor. Zalewski, yaptığı açıklamada, web tarayıcılarının dosya indirme işlemini kötüye kullanarak, kullanıcıya normal bir web sitesinden gibi görünen, ancak zararlı bir sunucudan dosya indirtebileceğini söyledi.

1338816945_jdownloader1-300x300.png

Google mühendisi Zalewski'nin yöntemine göre, linkin üzerine tıklandığında ikinci sekmede resmi Flash Player indirme web sitesini açan bir web sayfası bulunuyor ve birkaç saniye sonra orijinal sayfa flash11_updater.exe adlı bir dosyayı Zalewski'nin sunucusundan tarayıcıya gönderiyor. Daha sonra web tarayıcısı, bir dosya indirme linki veriyor.

1338817037_internettendosyaindirmedevribitiyormuh51.jpg

Açılan sekme sayfası resmi Flash Player web sayfası gibi göründüğünden ve adres çubuğunda da adobe.com yazdığı için, dosya indirme işlemi, gerçekten Adobe sitesine aitmiş gibi görünüyor.

Nisan başından beri web tarayıcısı üreticilerinin bu sorun hakkında bilgilendirildiğini söyleyen Zalewski, ancak şimdiye dek bir şey yapmadıklarını dile getirdi. Chrome geliştiricileri, bunun giderilmesi gereken bir sorun olduğunu kabul ediyor ancak düzeltmek için bir tarih vermiyorlar.

Otomatik indirmelere karşı dikkatli davranarak bu soruna şimdilik bu şekilde önlem alabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.