Güvenlik

En Gelişmiş Oyuncaklar

Askeri birliklerin yeni gözdeleri robotlar büyük bir hızla geliştirilmeye devam ediyor.Savaş sektörü, ülkelerin dünya tarihi boyunca en çok bütçe ayırdığı sektördür. Askeri harcamaların inanılmaz derecelere ulaştığı günümüzde, harcamaların hakkını verdiğini söylemek pekde zor olmaz.Dünyadaki ülkelerin en çok bütçe ayırdıkları sektör olan askeri sektörün bir bölümü de yapay zekanın donanımla birleştirilmiş hali sayılabilecek robotlardır.

1356447242_17.jpg

Aslında bizler terim olarak robotları birçok alanda kullanıyoruz,ancak robot dendiğinde aklımıza ilk gelen şey bilim kurgu filmlerinde kullanılan insan veya hayvan silüetindeki elektronik cihazlar oluyor. Kaldı ki günümüzde askeri alandaki robotlarda hemen hemen bu görünümdeler.Askeri harcamaların içinde robot sektörüne de yüksek bir bütçe ayrılmasının en büyük sebebi, bu cihazların asker kayıplarını sıfıra indirmesi ve insana kıyasla daha az oranda hata yapmalarıdır. Bu yüzden büyük ülkeler bir an önce en gelişmiş robotlara sahip olup bir an önce bu teknolojiyi sahada kullanmak istiyorlar. Robotlar ne zaman komutanların oyuncakları arasına ana karakterler olarak dahil olur bilemiyoruz ancak teknoloji açısından 15-20 sene önce gördüklerimize ve şu an sahip olduklarımıza bakarsak, bu tarih pekde uzak görünmüyor.

Videomuzda günümüzün gelişmiş robotlarının prototiplerinden birkaç örnek göreceğiz:
Yorumlar
vahap ayhan
turkiyede bunlardan cook ama bize gostermiyolar
Cevapla
Ünlü Ali
Türkiye'yi de biryerlerde görmek isterdim. Bi cengaver çıksa keşke
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.