Güvenlik

Facebook hesabınızın güvenliği için ne yapmalısınız?

Facebook hesabınızı koruma altına almak istiyorsanız , bu haberimizi mutlaka okuyun!


Özellikle Türkiye’de popülaritesi son yıllarda oldukça artan Facebook’ u kullanmayan kalmadı gibi. Sosyalleşmek uğruna neredeyse tüm kişisel bilgilerimizi girdiğimiz, resimlerimizi yüklediğimiz Facebook aslında hiç de güvenli olmayan bir ortam haline geldi. Geçtiğimiz günlerde ABD’li bir çift tatile çıkacaklarını Facebook hesaplarından yazan ve bunu gören arkadaş listelerindeki bir genç de, çiftin evine elini kolunu sallayarak girip evde ne var ne yok alıp götürdüğü haberini belki okumuşsunuzdur. Güvenlik konusundaki yazımız bu içerikli olmayacak ama olayların varabileceği noktaya bir değinelim istedim. Bilinçli bir Facebook kullanıcısı olup, kişisel bilgilerinizi sadece arkadaşlarınızın görebileceği şekilde ayarlarsanız da, yine de güvende sayılmazsınız.

Facebook hesabınız nasıl hacklenebilir?

Bunun için genellikle kullanılan yöntemler; phishing, spam mesajlar, size ait olmayan bir bilgisayarda hesabınıza giriş yapmak veya yine size ait olmayan bir bilgisayarda çıkış yapmadan bilgisayar başından kalkmak. Ancak en çok kullanılan yönten phishing metodudur. Mantığı ise; mailinize, Facebook hesabınıza ya da MSN gibi platformlardan gelen yanıltıcı linklere tıklayarak sizden Facebook mailinizi ve şifresinizi almaya çalışmaktır. Facebook’ tan gelmiş gibi gösterilen maillerdeki linklere tıklanarak, kullanıcı kendi eliyle hesap bilgilerini verir. En kolay ve belki de en çok kullanılan yönten budur.

Facebook hesabınıza bir başkasının giriş yaptığını nasıl anlarsınız?

Bunun için Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sağ üstte bulunan Hesap‘ a tıklayıp, Hesap Ayarları‘ na girin.

1348665612_hesapayarlari.jpg

Hesap Güvenliği‘ ne tıkladığınızda, Facebook hesabınıza farklı bir bilgisayardan en son ne zaman girildiğinin tarihini görebilirsiniz. Eğer farklı bir bilgisayardan (IP’ den) girildiğiniz düşünüyorsanız, Aktiviteyi Sonlandır‘ a tıklayarak hesap giriş bilgilerinizin o bilgisayardan silinmesini sağlayabilirsiniz.

1348665658_hesapaktivitileri.jpg

Facebook hesabınıza farklı bir bilgisayardan girilmemesi için ne yapabilirsiniz?

Bunun için yine Hesap Güvenliği‘ ne tıkladığınızda, Giriş Bildirimleri‘ nin altında kalan “Hesabına yeni bir bilgisayar veya mobil cihaz giriş yaparsa SMS veya e-postayla bildirim al.” seçeneğini kapalı durumdan, açık duruma getirirseniz sizin bilgisayarınız dışında başka bir cihazdan hesabınıza giriş yapıldığında, Facebook size otomatik olarak mail ve SMS ile bildirim yapacaktır.

1348665685_hesapguvenligi.jpg

Facebook hesabınız hacklendiği zaman ne yapmalısınız?

Bütün bunlara rağmen Facebook hesabınız bir başkası tarafından hacklendi ve şifreniz değiştirildiyse eğer. Yapılacak ilk işlem Facebook giriş sayfasındaki, şifremi unuttum kısmından Facebook mail adresinizi yazararak yeni bir şifre talep etmektir. Eğer Facebook hesabınızı hackleyen kişi, bilgiler kısmından Facebook’ a kayıt olurken kullandığınız mail adresinizi değiştirdiye bu sayfadaki formu doğru şekilde doldurmalısınız. Eğer Facebook mailinizi erişemiyorsanız, bu sayfadaki formu doğru şekilde doldurarak yeniden giriş bilgilerinizi Facebook’ tan alabilirsiniz.

Bilgisayar güvenliği için ne yapmalısınız?

Bütün bunlardan sonra yeniden şifrenizi çaldırmamak için ise; buradan ücretsiz olarak spamları ve ufak casus yazılımlarını önlemek için malware programı indirebilir, buradan ise AVG’ nin ücretsiz olarak sunduğu antivirüs programını indirebilirsiniz.

Yorumlar
Cansu
Döküman muhteşem olmuş teşekkür ederim
Cevapla
Misafir
Sayenizde güvenliğimizi aldık
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.