Güvenlik

Facebook'taki Türk markaları hacklendi!

Dün gece gerçekleşen hacklenme olayının ayrıntıları haberimizde!


Dün gece sosyal medyada toplu olarak yapılan eylemlerde birçok firma Facebook ve Twitter hesaplarına olan erişimleri kaybettiler. Bu firmalar arasında Ülker, TTnet, Kanal D, Acunn, Nokia Türkiye, TTnet müzik gibi isimlerin Facebook ve Twitter hesapları bulunuyor.

Eylemde sayfaların bir kısmı hızlıca kapatıldı. Bu olayda ilginç olan şey ise sayfaların ortak yani aynı ajansa yaptırılmış olması oldu. Bu ajansın yönetici şifrelerinin ele geçirilmesiyle tüm bu sayfalarında şifre bilgileri alınmış oldu. Yani Facebook değil, hesapların yönetici şifrelerine sahip olan ajans hacklendi. Hackerlar, ajanstan elde ettikleri bilgilerle şifreleri kolayca ele geçirdiler ve sonra, tüm hesaplara kolaylıkla giriş yaparak sayfaları istedikleri gibi değiştirdiler.

1343394961_hacking-facebook-password-facebook-phishing.jpeg

Ajans yetkilileri yaptıkları açıklamada sayfaları geri almaya başladıklarını belirttiler ancak, bunca markanın neden kendi istihdamları yerine sosyal medyada 3. parti firmaları tercih ettikleri merak konusu oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.