Güvenlik

Firefox kullanıcılarına Java darbesi!

Mozilla Firefox kullanıcılarına Java'dan büyük darbe geldi.


Mozilla Firefox, bir süredir Google Chrome ile büyük bir mücadele içerisindeydi. Dev tarayıcının şimdi ise başı Java ile dertte.

Neredeyse tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanılan Oracle'ın yayınladığı Java yazılımı şimdiye kadar güvenlik açıkları ile birlikte pek anılmamıştı. Java'nın en güncel sürümdeki güvenlik açığı Firefox kullanıcılarını tehlikeye sokuyor.


1346482061_javafirefoxfeatures-958x340.jpg

Mozilla firması, resmi bir açıklama yaparak tüm kullanıcılarını Java yazılımını kapatmaları yönünde uyardı. Mozilla yaptığı açıklamada, açığın Java 1.7 (Windows) tarafından barındırıldığını ve bu yazılımı kullanan tüm kullanıcıların siber korsanlar tarafından kurban edilebileceğini söyledi.

Oracle tarafından gelmesi bekleniyor ve Mozilla kullanıcılarının yazılımı kullanmamasının bu soruna çözüm olacağı düşünülmüyor. Söylentilere göre, Java kullanıcıları çok uzun süredir bu açıklar ile alakalı Oracle şirketini uyarıyor ancak firma tarafından herhangi bir yama yayınlanmıyor.

Yakın bir zamanda Java için güvenlik açıklarından arındırılmış bir sürüm yayınlanacak ve bu zamana kadar ya Firefox ya da Java kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.