Güvenlik

Türk bankaları hacker'lara binlerce dolar ödüyor!

Bu duyduklarınıza çok şaşıracaksınız!


Yeni gelen haberlere göre Türk bankaları, müşteri bilgilerini çalan hacker'larla masaya oturdu ve bilgilerin karşılığında hacker'lara binlerce dolar ödedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın, önceki gün MGK'ya siber saldırılarla ilgili sunum yapacaktı. Ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün rahatsızlığı nedeniyle bu sunum ekim ayına ertelendi. Sunuma ilişkin, bakanlık ile BTK'nın yaptığı çalışmalar, büyük şirketler ve bazı bankaların siber saldırılar konusunda hacker'larla yaşadıkları sorunu da gündeme getirdi. BTK'nın saptamalarına göre saldırılarda şu 3 temel amaç ya da hedef gözetiliyor:

- Kişisel saldırılar (Ekonomik çıkar ya da ego tatmini için)

- Grup saldırıları (Siyasi propaganda içerikli)

- Devlet saldırıları (Siyasi ve askeri amaçlı) Ekonomik çıkar hedefli saldırılarda hacker'lar; banka, sigorta ya da büyük telekomünikasyon şirketlerine odaklanıyor, kritik bazı bilgileri ele geçiriyor.


1346356044_giris.jpg

Bazı bankalar temelleri güven üzerine kurulu olan bankalar ve bu tip bilgilerin deşifre olmaması için hacker'lara para vermek zorunda kalıyor. Hacker'lar, bilgilerin değerine göre karşılığında binlerce dolar alıyor. Böylelikle bankanın da saygınlığına gölge düşmemiş oluyor.

Bir süre öncede bir grubun gerçekleştirdiği siber saldırıda Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) görev yapan bazı personelin maaş bordroları banka üzerinden çalınmıştı. Hacker'lar, maaş bordroları ile ihbarda bulunan bazı kişilerin kayıtlarını da deşifre etmişti.

Siber saldırı yöntemleri

* Sosyal mühendislik

* Hizmet aksatma saldırıları (DoS, DDoS)

* Ağ trafiğinin dinlenmesi

* Bilgisayar virüsleri

* Kurtçuk

* Truva atı

* Klavye izleme yazılımları

* Casus/köstebek yazılımları Saldırıya uğrayan kamu kurumları

* Dışişleri Bakanlığı

* İçişleri Bakanlığı

* Ankara Emniyet Müdürlüğü

* Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

* Türk Silahlı Kuvvetleri

* Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Yorumlar
omnius
sayın bakan malesef bilişim ve siber dünyadan fazla uzak biri asvalt işlerinden daha çok anlıyor
Cevapla
Misafir
Ne kadar odendigi yazilmamis
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.