Güvenlik

Hepsiburada, Trendyol, Morhipo ve DeFacto hacklendi iddiası

WhatsApp gruplarında dolaşan bir ses kaydına göre Hepsiburada, Trendyol, Morhipo ve DeFacto e-ticaret sitelerinin hacklendiği iddia edildi.

Hepsiburada, Trendyol, Morhipo ve DeFacto hacklendi iddiası

Dedikodu gazetesi yeniden işbaşında. WhatsApp gruplarında dolaşan ve bir erkek sesinin anlattığı olaya göre Hepsiburada, Trendyol, Morhipo ve DeFacto'nun internet siteleri siber saldırganlar tarafından hacklendi. Ses kaydındaki iddiaya göre ise bu sitelerdeki bütün kullanıcı bilgileri, kredi kartı bilgileri ve şifreler saldırganların eline geçti. Ses kaydında bilgi veren kişi ise önlem olarak kredi kartı bilgilerini silmeyi öneriyor. Ayrıca ses kaydındaki kişi PR çalışması için bir link oluşturacaklarını ve konuyu takip edeceklerini belirtiyor.

Hepsiburada, Trendyol, Morhipo ve DeFacto hacklendi iddiası

Konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmediğini belirtelim. Ancak internette dolaşan ses kaydının gerçekçi olmadığı da ortada. Zira siber bir saldırı durumunda kredi kartı bilgilerini silmenin pek bir faydası olmuyor. Ayrıca bu e-ticaret sitelerinin her biri bağımsız altyapılar üzerinden çalışıyor. Hepsinin aynı anda saldırıya uğrayıp bilgilerinin çalınma ihtimali de pek mümkün değil.

Öte yandan ses kaydında haberin kaynağı olarak gösterilen site de hackerlar tarafından kullanılıyor. Yani haberin kaynağının güvenli olmadığını da belirtelim.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, sektör meclisinde yapılan değerlendirmelerde, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili herhangi bir güvenlik ihlali tespit edilmediği, kredi kartı bilgilerinin uluslararası standartlara göre saklandığını aktardı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de yoğun olarak geçen kampanya dönemlerinde sosyal medya ortamında zaman zaman asılsız paylaşımlar olabildiğini, sektör olarak müşterilerin güvenliği ve yüksek hizmet seviyesinin her daim sağlanmasıyla için çalışmalara özenle devam ettiklerini belirtti.

İddialarla ilgili olarak Hepsiburada, Trendyol, Morhipo ve DeFacto bir açıklama yapmadı. Bu tarz bir açıklama geldiğinde onları da buradan paylaşacağımızı belirtelim.

Yorumlar
İsim yok
Benimde kredi kartımdan para çekilmiş iznim ve şifrem olmadan üstelik yurt dışından yine çoğu kişinin başına gelmiş neyse ki banka fark edip parayı vermemiş
Cevapla
BURAK GÜNEY
böyle bir durum varsa alışveriş yapmayın paranız karışılığı olan ürünü satın alamazsınız.
Cevapla
yakup
yaptıysa helal olsun bu alışveriş sitelerini güvenli diyorlardı gördük güvenli olduğunu
Cevapla
sercan
Yurdışından çekim yapmaya çalışılıyor. İlgili internet siteleri ile ilgili bir durum olmayabilir ama bir hack durumu kesin yok demek yanlış olur. Çevremde bu bir hafta içinde 4 5 kişide bu durumu gözlemledik ve kartlarını int. alışverişlerine kapattık.
Cevapla
S S
Arkadasimin kredi kartindan 3 trendyol siparisi verildi ve hemen iptal etti kartini. Yurtdisindan da alisveris yapilmis.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.