Hyundai ve Kia fabrikalarında robot köpekler işbaşı yapıyor! Peki neden?

Boston Dynamics robotlarının geliştiricisini satın alan Hyundai Motor Group, endüstriyel tesisleri için bir robo-tank kullanmaya başlıyor. Peki fabrikada robotlar ne iş yapacaklar!

Hyundai ve Kia fabrikalarında robot köpekler işbaşı yapıyor! Peki neden?

Boston Dynamics'ten Robopes, çeviklik için inanılmaz bir şekilde yürüme ve engelleri aşma yeteneğiyle dünyayı fetheden bir robot yıldızdır. Yapay zekaya sahip olan bu robot, dışarıdan yardım almadan çeşitli görevleri yerine getirebiliyor. Polis ile devriye gezmek için, ordu ile keşif için kullanıldı, ancak Koreli otomobil üreticisi fabrikalarını korumak için robotları kullanmaya karar verdi.

Firma bu özelliklerdeki Robot’un, yerinde koşulların görüntülerini ve bir etkinlik günlüğünü gerçek zamanlı olarak kontrol merkezine gönderebileceğini ve kontrol ana sayfasında bir alarm çalarak acil bir durumda hızlı bir yanıta yardımcı olabileceğini söylüyor.

Peki Boston Dynamics Robopes Nasıl Koruma Sağlayacak!

Hyundai ve Kia fabrikalarında robot köpekler işbaşı yapıyor! Peki neden? - Resim : 1

Belirlenen bölgede otonom olarak devriye gezebilecek ve tehlike tespit edildiğinde kontrol merkezine alarm gönderebilecekler. Robopes, lidar gövdesine yerleştirilmiş termal görüntüleyicisi ile, insanları, hayvanları, yangınları tespit edebilecek ve kapının kapalı olup olmadığını dahi kontrol edebilecek. Birkaç Robopes sisteme aynı anda bağlayabilir ve bunları aynı anda birkaç bölgeyi aynı anda izleyebilecek bir "paket" halinde birleştirebilirler.

Robot Askerler İş Başında!

Robot askerler, geceleri iç tesis bölgesinde devriye gezmek için kullanıldığı Güney Kore'deki Kia fabrikasında test modunda kullanılıyor. Deney başarılı olarak kabul edilirse, Boston Dynamics Robops firmanın diğer tesislerinde kullanılacaklar.

Bu arada, dört ayaklı robotlara ek olarak, Boston Dynamics bünyesinde, montaj hattındaki insanların yerini alabilecek iki ayaklı robot-androidler de mevcut.

Ne dersiniz; şimdi güvenlik, yarın montaj hattı, sonraki gün insanların yerini alır ve daha sonra tamamen bizi saf dışı bırakabilirler mi? Gelecek robotlar için daha mı iyi geliyor?