Güvenlik

İnternet üzerinden ödemelere dikkat!

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde 'önemli duyuru' başlığı altında uyarı yayınlandı.


Sanal dolandırıcılar son zamanlarda Maliye Bakanlığı sitesine dadandı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın www.gib.gov.tr isimli internet sitesinde yer alan tüm ekranların, İdare ile ilgisi olmayan bir internet sitesinde kullanıldığı tespit edildi.

1334393614_sanalhirsizlik.jpg

Sanal dolandırıcılar, 'gib' uzantılı ancak farklı bu siteden ödeme yapan vatandaşları aldatan dolandırıcılar özellikle, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) internetten ödeyenleri hedef alıyorlar. Vatandaş Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesini ezbere bilmeyince arama motoruna yazarak ulaşmaya çalışıyorlar.

1334393758_834320120206125224430.jpg

İdare'nin kısaltmasından oluşan bir internet sitesinin karşısına çıkabildiğini belirten Üst düzey Maliye yetkilisi, "Ekranda ise başkanlığın internet sitesine ilişkin tüm ekranlar yer aldığı için vatandaşı dolandırabiliyorlar." dedi.

Maliye yetkilisi, bu yönteme başvurulmasının ardından kısa sürede internet sitesinin ekranının kopyalandığını tespit ettiklerini söyledi ve internet saldırılarına karşı önlem almaya devam edeceklerini vurguladı. Bu olayların tespit edilmesinin sonra Maliye Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yasal süreç başlatıldı.

1334393778_05112010-113937-egemeclisi.jpg

Konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde 'önemli duyuru' başlığı altında uyarı yayınlandı. Duyuruda, "Başkanlığımız internet sitesine ilişkin tüm ekranların, başkanlığımızla ilgisi olmayan bir internet sitesinde kullanıldığı tespit edilmiş olup, mükelleflerimizin mağduriyet yaşamaması için başkanlığımıza ait resmi internet adresini (www.gib.gov.tr) kullanmaları önemle duyurulur." Denildi.

Sanal dolandırıcıların vatandaşı benzer isimlerdeki sitelere yönlendirilerek dolandırılmak istediklerini söyleyen bir Maliye yetkilisi, "İnternet sitesinin ekranının tüm aşamaları kopyalandığı için vatandaş doğru yerde işlem yaptığını düşünüyor. Hatta kredi kartı işleminin yapıldığı ekran bile kopyalanıyor. Vatandaş kredi kartı bilgilerini girmesi halinde ise mağduriyet oluşacak. Biz de bu tür olayların önüne geçmek için internet saldırılarına karşı altyapımızı güçlendirdik. Vatandaşımızın da işlemini İdare'nin internet sitesinden yapması konusunda dikkatli olması gerekiyor. Arama motoru ile Gelir İdaresi'ni sorguladıklarında önüne bir başka site gelebilir." Dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.