Güvenlik

SMART Mobile nedir?

Securitas Türkiye’nin sunduğu SMART sistemi ile güvenlikte hizmet kalitesi artıyor.

SMART Mobile nedir?

Türkiye’nin lider güvenlik şirketi Securitas Türkiye tarafından geliştirilen SMART akıllı güvenlik sistemi, son teknolojiyi kullanarak güvenlik sektöründe hizmet kalitesinin ölçülebilmesini sağlıyor. Securitas güvenlik görevlileri, görevlerinin her aşamasını SMART sistemine bağlı el bilgisayarları üzerinden on-line olarak takip edebildiği gibi, aynı cihaz üzerinden raporlama da yapabiliyor. SMART sayesinde, görevler hem Securitas hem de hizmet verdiği kuruluşlar tarafından online takip edilebildiği için, güvenlik görevlisinin tanımlanan bir görevi hatalı veya eksik yapması ya da yapmaması gibi ihtimaller ortadan kalkıyor.

1334322999_securitas-guvenlik-hizmetleriulke-baskanmurat-kosereisoglu.jpg

Türkiye’nin lider güvenlik şirketi Securitas, SMART (Security Management Art/Güvenlik Yönetimi Sanatı) adını verdiği yazılım ile güvenlik sektöründe çığır açıyor.

SMART, Securitas Türkiye tarafından üretilmiş, güvenlik sektöründe kullanılan ilk ve tek yazılım olma özelliğini taşıyor. Sektörün ve Securitas tarafından hizmet verilen kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda sürekli güncellenen operasyonel bir bilgi bankası olan SMART sayesinde, sunulan güvenlik hizmetinin kalitesi ölçülerek sonuçlar online olarak hizmet verilen kuruluşlar ile paylaşılıyor. SMART; ulaşımı güç coğrafyalarda hizmet veren, organizasyonel anlamda büyük bir yapısı ve sürekli raporlama yapma zorunluluğu olan, Türkiye’nin dört bir yanında birden fazla birimi bulunan ve bu birimlerindeki hizmet ve uygulamalarında standardizasyon arayan ve güvenlik hizmetine ilişkin detaylara anında ulaşmak isteyen firmalar tarafından tercih ediliyor.

1334323057_securitas-uniforms-studio-8887.jpg

Güvenlik hizmetinin kalitesini ölçmek ve elde edilen sonuçlar ışığında kaliteyi yükseltmek için kullanılan SMART yazılım ve uygulamaları 5 bölümden oluşuyor: Verilerin kayıt altına alınması (denetim, kalite kontrol, olay, tespit), veriler doğrultusunda uyarı ve bilgilendirme sistemlerinin aktif hale getirilmesi (olay ve bilgilendirme zinciri), bilgilendirme ve veriler uyarınca gerekli aksiyonların alınması (görev atama, görev kontrol/denetim), raporlama yapılması (normal ve kıyaslamalı denetim raporları, hizmet kalite ölçüm değerlendirmeleri) ve ek fonksiyonlar (İnsan Kaynakları Uygulamaları). Bu 5 bölüm üzerindeki bütün çalışmaları gerçek zamanlı/anlık olarak yürütme imkanı tanıyan SMART sisteminde, tüm işlemler “online” çalışan araç ve uygulamalar ile yürütülüyor.

SMART denetim sistemi sayesinde, sadece operasyon kadrosunda görev alan güvenlik görevlileri değil, güvenlik hizmeti alan kuruluş dahilindeki tüm kritik noktalar kontrol altında tutuluyor. Securitas Türkiye’nin saha personeli, bölge-merkez ekipleri ve hizmet verdiği kuruluşlar, SMART üzerinden entegre bir bilgi akışı içerisinde bulunuyor.

1334323182_securitas-uniforms-studio-9184.jpg

SMART ile ilgili görüşlerini paylaşan Securitas Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, SMART’ın hem güvenlik sektöründe, hem de hizmet sektörünün hizmet ölçümlemesinde bir devrim niteliği taşıdığına dikkat çekerek, “,Securitas Türkiye’nin Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş olan Smart, bizim için çok gurur verici bir ürün. SMART, müşterinin tüm ihtiyaçlarını eksiksiz karşılıyor olması bakımından da eşsiz bir hizmet. SMART sistemini kullanan firmalar, aldıkları güvenlik hizmetinin kalitesi konusunda hiçbir kuşkusu duymaksızın operasyonlarını sürdürmenin rahatlığını yaşıyor” dedi.

SMART Mobile nedir?

SMART’ın veri giriş ve raporlama özelliklerini bilgisayarlar dışında da kullanılabilir hale getiren SMART Mobile sayesinde tüm güvenlik görevi süreci online olarak takip edilebiliyor.

Sistem temelde, güvenlik görevlisinin kullandığı PDA cihazına (el bilgisayarı), yapılması istenen görevlerin ve görev sürelerinin girilmesini ve görevlerin takip edilmesini sağlıyor. SMART Mobile, hizmet verilen kuruma özgü ihtiyaçları karşılamakla yükümlü olan güvenlik görevlisini, görevini doğru zamanda ve doğru şekilde yapması için yönlendirirken; güvenlik riski içeren durumlarda ilgililere, yazılı ve görüntülü mesaj göndererek gerekli önlemlerin en kısa sürede alınmasını sağlıyor. SMART Mobile sayesinde görevler, hem Securitas, hem de kurumlar tarafından online olarak takip edilebildiği için, güvenlik görevlisinin, tanımlanan bir görevi hatalı veya eksik yapması ya da yapmaması gibi ihtimaller ortadan kalkıyor.

Tek bir merkezde toplanan veriler, hizmet verilen kuruluşların yetkilileri ile SMART Anlık Takip Ekranı ve SMART Müşteri Modülü (web arayüzü) üzerinden rapor ve istatistikler aracılığıyla şeffaf olarak paylaşılıyor. Hizmet alan kuruluşlar, SMART içerisindeki bu iki modül sayesinde sisteme giriş yaparak; kendi bünyelerindeki güvenlik ağında sunulan denetim raporlarından anlık görev takibine, eksiklik tespitlerinden cezalara ve görev puanlarına kadar birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyor.

Görevler hakkında bilgilerin e-posta ve sms ile ilgili kişilere iletilmesinin yanı sıra, gerçekleştirilen görevlerin tümü Securitas Alarm Merkezi tarafından takip ediliyor ve yerine getirilmeyen/ geciken görevlerden doğabilecek riskler en kısa sürede düzeltilmeye çalışıyor.

PDA cihazlarında, eğitim ve iletişime yönelik özellikler de bulunuyor. Görev yerlerinin risk ve hassasiyetleri de dikkate alınarak güvenlik görevlilerinin hizmet sundukları sektöre ilişkin bilgilerini tazelemek ve sonrasında ölçmek amacıyla, PDA üzerinden kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testler ve bazı anketler uygulanabiliyor. Böylece güvenlik görevlilerinin eğitim ihtiyaçları tespit edilerek, bu doğrultuda daha sağlıklı bir eğitim planlaması yapılabiliyor.

Türkiye’nin 78 ilinde istihdam ettiği 9000’e yakın güvenlik görevlisiyle 20 segmentte yaklaşık 450 firmaya güvenlik hizmeti veren Securitas Türkiye; 2009 ve 2010 yıllarında, SMART ve SMART MOBILE projelerinin yazılım ve donanımı için toplamda 2,5 milyon TL yatırım yaparak, güvenlik sektöründe bir ilke imza atmıştı. Firma, güvenlik sektöründe hizmet kalitesinin yukarı çekilmesine katkı sağlayacak projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.