Güvenlik

İran'dan BBC’ye sanal saldırı

BBC, İran'ın, BBC Farsça Servisini bozmaya yönelik bir "sofistike siber saldırı" düzenlediğini iddia etti.

İran'dan BBC’ye sanal saldırı

Bir açıklama yapan BBC Genel Müdürü Mark Thompson, saldırının İran'a uydu üzerinden yayın yapmanın engellenmesi için planlandığını düşünüyoruz. Dedi

Biz bu farklı saldırıların şüphelilerinin İran bağlantılı olduğuna eminiz diyen Mark Thompson İran'ı geçen ay Farsça servisi çalışanlarını tehdit etmekle de suçladı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler ayrıca İran'ın "siber ordusu" hakkında şikayette bulundu.

1331795378_iranbbc.jpg

Royal Televizyon Society yaptığı açıklamada siber saldırı yapıldığı gün aynı zamanda birden fazla otomatik arama kullanımı ile Londra Farsça Servisi telefon hatlarını bozmak için bir girişim oldu.

Mark Thompson "Ben bu hayati hizmetin, ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam etmesini sağlamak için, her zaman yaptığımız gibi, elimizden gelen her adım atıyoruz, bu olaylar hakkında daha fazla ayrıntıya inmek istemiyorum" dedi.

İran Devrim Muhafızları, 2010 yılında bir "siber ordu" yarattı. Net kullanıcıların Yüzlercesi tutuklandı ve hatta ölüme mahkum edilmiştir.

Ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney net ile ilgili kararlar politikasını tanımlamak ve koordine etmekle görevli yetkililere bu ayın başlarında, aynı zamanda Sanal Uzay Yüksek Kurulu oluşturmalarını emretti.

İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise saldırılar hakkındaki sorulara yanıt vermedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.