Güvenlik

Kaspersky kendi işletim sistemini geliştiriyor

Altyapı güvenliğini temel seviyede çözmeye karar veren Kaspersky Lab, bu amaçla kendi işletim sistemini geliştirmeye karar verdi. İşte Kaspersky OS detayları

Kaspersky kendi işletim sistemini geliştiriyor

Güvenlik yazılımları geliştiricisi Kaspersky Lab, kendi güvenli işletim sistemini geliştirme kararı aldı.

Şirketin başındaki isim Eugene Kaspersky tarafından yapılan açıklamada, Kaspersky OS'in nükleer santraller, ulaşım denetleme tesisleri, telekomünikasyon sistemleri ve benzeri kritik öneme sahip endüstri ve altyapılarda kullanılacağı belirtildi.

Yazılımı kullanmak isteyen kurumun ihtiyaçlarına uygun biçimde özelleştirilerek sunulacak olan Kaspersky OS için "Half-Life oynayıp, tatil videolarınızı düzenleyeceğiniz ya da sosyal medyada laklak yapabileceğiniz bir işletim sistemi değil" benzetmesini yapan Kaspersky, güvenlik gerekçeleriyle fazla detay vermekten kaçındı.

1350806167_2.jpg

Üçüncü parti kodları çalıştırmanın mümkün olmadığı sistemde, ayrıca tanımlanmamış ve yetkilendirilmemiş hiçbir uygulama da varlık gösteremiyor. Böylelikle saldırganların en çok kullandığı yöntemler otomatik olarak safdışı kalıyor. Kaspersky işletim sisteminin ne zaman kullanıma hazır hale geleceği ise henüz açıklanmadı.

Yorumlar
ozgur
zaten amaç güvenlik isteyen şirket özel işletme ve gizli kurumlar, mantıklı ve böyle şirketler için iyi bir çözüm
Cevapla
Bence koruması yüksek olacak ama kasperski yaptığı için çok saldırı alacak gibi geliyor
Cevapla
Misafir
Bence kullanicilari cok kısıtlayıp sıkacağı için fazla talep gormeyecek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.